O tym czy warto się ubezpieczać dyskutowano podczas seminarium zorganizowanego w Zespole Szkół Centrum Kształcenia Ustawicznego w Golądkowie , województwo mazowieckie. W dyskusji oprócz uczniów i pedagogów uczestniczył również Philippe Saffray, prezes zarządu Towarzystwa Ubezpieczeń Wzajemnych MACIF Życie oraz Paweł Augustyn , ekspert do spraw ubezpieczeń w rolnictwie .
Ubezpieczenie pełni bardzo ważną funkcje gospodarczą i społeczną . Jego nadrzędnym zadaniem jest bowiem łagodzenie lub całkowita likwidacja negatywnych skutków zdarzeń losowych , jakie mogą nas spotkać codziennie. Dlatego warto o ubezpieczeniach rozmawiać – podkreślił zapraszając uczniów do udziału w seminarium Krzysztof Nuszkiewicz, dyrektor ZS w Golądkowie.
Młodzież w trakcie spotkania zadawała wiele pytań dotyczących miedzy innymi sensu ubezpieczeń ,ich historii oraz form. Jak zwykle przy tego rodzaju dyskusjach padło też pytanie – czy są to wyrzucone pieniądze ? Wspólnie próbowano też ustalić co to jest dobre ubezpieczenie . Na te i wiele jeszcze innych pytań cierpliwie odpowiadali gości.
Jak zaznaczył Paweł Augustyn dobre ubezpieczenie to takie, kiedy zabezpiecza to , co chcemy zabezpieczyć . wybierając ubezpieczenie musimy przeanalizować , jakie są nasze potrzeby i wybrać takie ubezpieczenie , które będzie spełniało nasze oczekiwania. Stwierdził też , że będąc w szkole rolniczej nie można nie wspomnieć o ubezpieczeniach upraw rolniczych , zwierząt czy majątkowych , ponieważ obecnie często zdarza się , że pogoda jest nieprzychylna rolnikom i ulewne deszcze, gradobicia czy wichury niszczą ich zagrody i uprawy.
Natomiast prezes Saffrey w swoim wystąpieniu mówił między innymi o tym, o jak ważne dla każdego człowieka jest ubezpieczenie na życie,.
Ubezpieczenia na życie w zdaniem prezesa MACIF Życie TUW to wyraz zaangażowania i odpowiedzialności dorosłych za życie swoje i swoich najbliższych. To też rodzaj umowy na wypadek powstania wypadku losowego, którego nie jesteśmy w stanie przewidzieć. Zakup ubezpieczenia nie może być wyborem nieprzemyślanym, podjętym pod chwilą emocji. Dotyczy zbyt ważnych kwestii życiowych by wybór pozostawić przypadkowi. Ubezpieczenia na życie jest zobowiązaniem długoterminowym i wszelkie rozważania powinniśmy prowadzić w perspektywie długotrwałej.
- By przygotować się do wyboru najlepszego ubezpieczenia, na początek musimy zadać sobie pytanie na jaką kwotę chcemy ubezpieczyć swoje życie i ile chcemy i możemy odkładać pieniędzy rocznie. Warto zastanowić się o jakie ryzyka dodatkowe rozszerzyć ubezpieczenie. Wysokość składki powinna być określona z rozsądkiem – mówił Philippe Saffray - Z ubezpieczeniem bardzo często zwlekamy, zostawiając to na później jednak wysokość składki zależy głównie od wieku i stanu zdrowia oraz od czasu trwania polisy. Dlatego im szybciej i w młodszym wieku podejmiemy decyzje o zakupie polisy, tym mniejsze koszty poniesiemy.
9319490
1