Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Dziki odstrzeliwane w związku z pomorem świń

5 stycznia 2016
Na Białorusi trwa zwiększony odstrzał dzików w związku ze stwierdzeniem u świni domowej w obwodzie grodzieńskim przypadku afrykańskiego pomoru świń - informuje w środę dziennik "SB. Biełaruś Siegodnia".

"Od początku tygodnia jest zwiększany odstrzał dzików tam, gdzie ich populacja przekracza normę. Zaś w miejscach zagrożonych z punktu widzenia wirusa zostanie wybite całe ich pogłowie" - czytamy w gazecie.
Przypadek afrykańskiego pomoru świń stwierdzono w piątek we wsi Czapuń, która leży we wschodniej części obwodu grodzieńskiego. Zaraz potem Rosja wprowadziła zakaz importu świń i wieprzowiny z obwodu grodzieńskiego, a Ukraina - z całej Białorusi.
Białoruskie Państwowe Centrum Weterynaryjne podało, że przyczyną zachorowania jest zakażona karma, dostarczana przez jednego z przedsiębiorców z zagranicy i sprzedawana w części rejonów obwodu grodzieńskiego.
Minister zdrowia Leanid Zajac powiedział jednak później w telewizji STV, że źródłem przenoszenia choroby jest dzik. "Należy zachować w związku z tym ogromną ostrożność. Na szczeblu rządu podjęto środki pozwalające wybić dzikie zwierzęta, stanowiące zagrożenie dla sektora prywatnego" - oznajmił.
Podjęcie dodatkowych środków w celu zapobieżenia rozprzestrzenianiu się oraz likwidacji ognisk afrykańskiego pomoru świń zapowiedział we wtorek premier Białorusi Michaił Miasnikowicz. Wcześniej niezależna prasa informowała o masowym konfiskowaniu i wybijaniu świń w niektórych rejonach kraju, m.in. iwieckim (obwód grodzieński), stołpeckim (obwód miński) i witebskim (obwód witebski).
Dywagując nad sposobem dostania się wirusa na terytorium Białorusi, niezależny dziennik "Komsomolskaja Prawda w Biełorussii" wymienia kilka opcji, a wśród nich przypadkowe przewiezienie w mięsie przez podróżnego lub umyślne zakażenie przez rosyjską konkurencję, chcącą wyprzeć białoruskich dostawców z rynku.
"Białoruskie produkty mają w Rosji bardzo dobrą prasę. Są kupowane, nawet jeśli mają wyższą cenę. A po przystąpieniu Rosji do WTO liczba podmiotów na rynku mięsa i mleka zacznie wzrosła. Dlatego dodatkowa konkurencja nikomu nie jest potrzebna" - pisze gazeta.
Niezależna gazeta "Narodnaja Wola" podkreśla, że głównym rynkiem zbytu białoruskiej wieprzowiny jest Rosja. W zeszłym roku sprzedano tam ponad 60 tys. ton tego mięsa oraz ok. 100 tys. ton wyrobów wieprzowych.
Afrykański pomór świń po raz pierwszy został zanotowany w 1903 roku w Afryce Południowej. Choroba dotyka świnie i dziki, powodując duże straty ekonomiczne, ponieważ nie ma na nią szczepionki. Aby jej przeciwdziałać, trzeba stosować ścisłą kwarantannę - stwierdza Organizacja Narodów Zjednoczonych ds. Wyżywienia i Rolnictwa (FAO). Choroba ta nie jest jednak groźna dla ludzi.


POWIĄZANE

Główny Inspektorat Sanitarny wydaje coraz więcej ostrzeżeń publicznych dotyczący...

Uprawa soi przy wsparciu technologii – ciekawy kierunek dla polskich rolników Ar...

Najnowsze dane GUS pokazały zaskakująco wręcz dobre dane na temat aktywności dew...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę