Właściciele dużych gospodarstw rolnych krytykują przygotowane przez rząd założenia do ustawy zmieniające zasady dzierżaw państwowych gruntów ornych. Ich zdaniem proponowane przepisy są niezgodne z prawem. Resort rolnictwa tłumaczy, że to na razie wstępne założenia i nic nie jest jeszcze przesądzone.
Dzierżawcy nie widzieli jeszcze całego projekty ustawy, ale otrzymali jej założenia. Co w nich jest?
Na przykład zasada zgodnie z którą z państwowego zasobu nie można wydzierżawić więcej niż 500 hektarów ziemi.
Franciszek Nowak – Stowarzyszenie Dzierżawców i Właścicieli Rolnych RP: to ekonomia powinna powiedzieć, czy gospodarstwo w Polsce powinno być 1, 100 czy 1000 hektarowe, a nie jakiś tam polityk.
Z kolei jeżeli jedne podmiot już teraz dysponuje areałem przekraczającym ten limit będzie go musiał zwrócić.
Mariusz Olejnik - Federacji Związków Pracodawców Dzierżawców i Właścicieli Rolnych: jeżeli ktoś ma 1500 hektarów w dzierżawie, to w trzy lata musi przekazać resztę poza 500 hektarów w dzierżawę, a w przypadku, gdy przez 3 lata tego nie zrobi, to wygasa umowa dzierżawy.
Zdaniem prawników takiego rozwiązanie będzie zakwestionowane przez Trybunał Konstytucyjny, bo narusza prawa nabyte dzierżawców. Szansę na wejście ustawy w takim kształcie są jednak niewielkie. Najważniejsze są raczej skutki ekonomiczne jakie nowe przepisy mogłyby wywołać.
Franciszek Nowak – Stowarzyszenie Dzierżawców i Właścicieli Rolnych RP: czy minister finansów zgodziłby się na przy likwidacji dużych gospodarstw, gdzie one są najbardziej ekonomiczne i najtaniej podają na rynek produkcję żywności, żeby je zlikwidować? To jest niemożliwe.
Organizacje dzierżawców przygotowały własny projekt ustawy, który regulowałby wszystkie interesujące ich kwestię. Dokument trafił już do resortu rolnictwa.
8105193
1