Dzień niemiecki był ostatnim dniem z cyklu imprez pt. "Mozaika etniczna", który odbył się Zespole Szkół Ekonomiczno - Rolniczych w Bytowie. Uczniowie mogli zapoznać się bliżej z kulturą kaszubską, ukraińską i niemiecką. W każdym spotkaniu brali udział goście specjalni.
Pierwszego dnia "ekonom" odwiedziła Maria Prondzińska, prezes bytowskiego oddziału Zrzeszenia Kaszubsko - Pomorskiego, drugiego Mirosława Hanasko nauczycielka języka ukraińskiego. W dniu niemieckim uczniowie gościli Mariana Radke przedstawiciela Powiatowego Bytowskiego Związku Ludności Pochodzenia Niemieckiego.
- Idea powstania Związku powstała już w roku 90, natomiast naszą działalność zarejestrowano dopiero dwa lata później. Związek Ludności Pochodzenia Niemieckiego początkowo liczył ok. 1600 członków. Z czasem grupa zaczęła się zmniejszać z różnych przyczyn. Obecnie liczymy ok. 560 czynnych członków z całego powiatu - opowiadał Marian Radke.
Związek działa w wielu dziedzinach - również kulturalnej i oświatowej.
- Oprócz zespołu tanecznego Uberraschung i chóru dorosłych prowadzimy również zajęcia języka niemieckiego dla grup początkujących i zaawansowanych. Takie lekcje są już od 7 lat. Uczęszczają na nie uczniowie z "ogólniaka" i innych szkół - dodał Dariusz Simlat.
Związek Ludności Pochodzenia Niemieckiego znany jest również z organizowania seminariów dla nauczycieli języka niemieckiego. Tego typu spotkania odbyły się już trzy razy. W tym roku odbędzie się kolejne.
Marian Radke opowiedział młodzieży o historii ludności niemieckiej na Ziemi Bytowskiej. Potem nastąpiła część artystyczna. Wystąpił zespół Uberraschung.
Celem cyklu "Mozaika etniczna" było pokazanie młodzieży bogactwa etnicznego naszego regionu. Dzięki inicjatorkom pokazów - Katarzynie Dziekanowskiej i Bożenie Szulist, a także zaproszonym gościom młodzież mogła zapoznać się z kulturą kaszubską, ukraińską i niemiecką.