Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Dzięki Chinom produkcja wieprzowiny będzie rosła

14 kwietnia 2011
Amerykański Departament ds. Rolnictwa opublikował najnowsze prognozy produkcji, konsumpcji i handlu na światowych rynkach podstawowych surowców rolnych w 2011 roku. W przypadku sektora mięsa dostępne są dane dla wieprzowiny i wołowiny - informuje Bank Gospodarki Żywnościowej.
USDA prognozuje, że w bieżącym roku światowa produkcja wieprzowiny wzrośnie o 1,3 proc. do 104,5 mln ton. Wzrost będzie wynikał w zasadzie prawie wyłącznie ze zmian w poziomie produkcji w Chinach, które są zdecydowanym liderem odpowiedzialnym za około 50 proc. światowej produkcji. Przewiduje się, że Państwo Środka wyprodukuje o 2,8 proc. więcej wieprzowiny, co przy ogromnej skali daje wzrost o 1430 tys ton.
Na tym tle stosunkowo niewielkie wydają się wzrosty spodziewane w Brazylii (+80 tys. t) oraz w Stanach Zjednoczonych (+72 tys. t). USDA oczekuje, że w drugim najważniejszym regionie pod względem produkcji - w UE-27 - wyprodukowana ilość obniży się o 0,4 proc. czyli 100 tys. ton. Nieznacznie może obniżyć się również produkcja w Rosji.
W stosunku do poprzedniej prognozy z października ub.r. USDA podniósł prognozy światowej produkcji o 1,1 mln ton. Obecnie oczekuje się, że produkcja w Chinach będzie rosła szybciej niż wcześniej prognozowano a w UE - 27 obniży się w mniejszym stopniu niż zakładano. Znacząco obniżono zaś prognozę produkcji dla Rosji: z prognozowanego wcześniej wzrostu o 20 proc. na spadek o 0,5 proc.
USDA prognozuje, że eksport wieprzowiny w bieżącym roku zwiększy się o 300 tys. t do 6,3 mln ton. Stany Zjednoczone zgarną lwią część tego przyrostu. W mniejszym stopniu skorzystają również Chiny oraz Kanada. Eksport z UE będzie na porównywalnym poziomie jak przed rokiem.

Z kolei, jeśli chodzi o import, to zdecydowanie największy wzrost będzie notowany w Korei Południowej. Podobnie jak w przypadku eksportu, zauważalny wzrost importu zanotują również Chiny i Kanada.
W kontekście danych USDA wydaje się, że szanse na wzrost rynków eksportowych leżą w bieżącym roku szczególnie w krajach Azji Wschodniej: w Korei i Chinach, ale także w Japonii. Ograniczony natomiast będzie wzrost importu do Rosji i Ukrainy.


POWIĄZANE

Główny Inspektorat Sanitarny wydaje coraz więcej ostrzeżeń publicznych dotyczący...

Uprawa soi przy wsparciu technologii – ciekawy kierunek dla polskich rolników Ar...

Najnowsze dane GUS pokazały zaskakująco wręcz dobre dane na temat aktywności dew...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę