Komputery przeliczają na bieżąco dziesiątki tysięcy danych. W celu ich przechowania w latach 50 XX wieku powstał dysk twardy (HDD), czyli pamięć masowa wykorzystująca namagnesowane talerze do przechowywania danych. Jednakże czas nieubłagalnie biegnie do przodu i wszystkie technologie są sukcesywnie poddawane innowacjom. Potrzeby zmian i kolejne unowocześnienia doprowadziły do narodzin SSD (Solid-State Drive) - nowoczesnej pamięci masowej opartej na pamięci flash.
Początek technologii SSD przypada na lata 70 i 80 ubiegłego wieku. Wtedy narodziła się idea utworzenia trwałej pamięci w oparciu o półprzewodniki. W takiej formie dyski SSD znalazły zastosowanie w pierwszych superkomputerach do użytku wojskowego czy serwerach, w których tradycyjne twarde dyski były albo zbyt powolne, albo zbyt wrażliwe. Współczesne SSD są złożone praktycznie tylko z pamięci flash i są powszechnie używane w serwerach przetwarzających tysiące zapytań na minutę, jak i w komputerach przenośnych.
Ciekawa jest także historia nazwy SSD. Został nazwany dyskiem stałym ze względu na fakt, że w przeciwieństwie do tradycyjnego twardego dysku, nie posiada żadnych ruchomych części. Standardowy mechanizm umożliwiający zapis danych na HDD był oparty na igle kodującej dane na wirujących talerzach. SSD nie zawiera ani jednej części mechanicznej i jest to ogromna zaleta. Eliminacja ruchomych elementów uczyniła go znacznie odporniejszym na wstrząsy, wibracje i różnego typu uszkodzenia mechaniczne.
Świat wokół nas nieustannie przyspiesza, a technologia musi za nim nadążyć. Dlatego pojawienie się na rynku SSD było tak bardzo rewolucyjne. W porównaniu z dyskami twardymi i standardowymi kartami pamięci odczyt danych przebiega ponad 2 razy szybciej, a ich zapis, ponad 100 razy. Oznacza to, że zapisanie i odczytanie danych odbywa się praktycznie bez żadnych opóźnień . Dostęp następuje w tempie dziesiątych części milisekund – szybciej niż mgnienie oka. Na przykład, zaprezentowany w tym roku przenośny dysk SSD Samsung T1 osiąga prędkość sekwencyjnego odczytu/zapisu do 450 megabajtów na sekundę (MB/s) w przypadku podłączenia do portu USB 3.0. Prędkość losowego odczytu/zapisu dochodzi odpowiednio do 8000 i 21 000 operacji wejścia/wyjścia na sekundę (IOPS). Prędkość zapisu jest elastyczna i wysoka, tak jak w przypadku wewnętrznego dysku półprzewodnikowego, oraz do 100 razy wyższa w porównaniu z zewnętrznym twardym dyskiem (HDD). W praktyce oznacza to, że transfer pliku filmowego o objętości 3 GB trwa zaledwie 8 sekund.
Ale sama prędkość to nie wszystko – co z niezawodnością? Na tym polu również przodują SSD, które dużo rzadziej ulegają awariom. Według współczynnika AFR (Annualized Failure Rate) tradycyjne twarde dyski ulegają awariom ośmiokrotnie częściej. Nawet jeśli dysk SSD zostanie uszkodzony, to podlega dłuższej gwarancji, jak np. wydajne dyski SSD Samsung 850 PRO, które są objęte aż 10-letnią gwarancją.
Jak na stosunkowo krótką historię SSD stanowią one niebywały skok technologiczny - posiadają pełen wachlarz zalet, które trudno będzie osiągnąć tradycyjnym dyskom twardym. Dyski SSD stają się coraz popularniejsze dzięki swoim licznym zaletom i obejmują swoim zasięgiem coraz więcej sfer naszego życia. Dyski te nie są już wyłącznie domena superkomputerów czy ogromnych serwerów. Oczywiście mają tam swoje zastosowanie, ale coraz częściej pojawiają się w naszych domowych komputerach stacjonarnych oraz laptopach, stanowiąc najprostszy sposób usprawnienia ich pracy czy wydajności dla takich zastosowań jak gry. Wspomniany wcześniej przenośny dysk Samsung T1 jest także doskonałym przykładem, że SSD energicznie dostosowuje się do naszych potrzeb. Dysk T1 zaprojektowany z myślą o mobilności, szybkości i bezpieczeństwie jest mniejszy od standardowej wizytówki i waży zaledwie 30 gram. Tym samym, SSD może w kolejnych latach skutecznie wyprzeć także popularne nośniki pamięci USB.
***
O firmie
Samsung Electronics Co., Ltd. inspiruje ludzi na całym świecie i kształtuje przyszłość dzięki innowacyjnej technologii. Firma redefiniuje świat telewizorów, urządzeń ubieralnych, smartfonów, tabletów, aparatów fotograficznych, drukarek, sprzętu medycznego, rozwiązań sieciowych, półprzewodników i rozwiązań LED. Samsung jest również liderem w rozwoju Internetu Rzeczy, ze szczególnym uwzględnieniem takich zagadnień jak Smart Home i Digital Health. Spółka zatrudnia 307 000 pracowników w 84 krajach, a roczna wartość sprzedaży jej produktów wynosi 196 miliardów dolarów.7271090
1