Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Dyrektywa tytoniowa UE szkodliwa dla Polski

5 stycznia 2016
Przyjęta w Brukseli dyrektywa tytoniowa jest niekorzystna dla Polski - alarmuje minister rolnictwa Stanisław Kalemba. Jesteśmy czołowym producentem tytoniu i papierosów w Unii Europejskiej - czytamy w serwisie radiozet.pl.

Zgodnie z zapowiedziami Komisji Europejskiej będą większe ostrzeżenia na opakowaniach papierosów, zakaz stosowania mocnych dodatków smakowych i zakaz produkcji slimów.

"Dla Polski są to bardzo ważne decyzje. One nie są korzystne z tego względu, że Polska jest drugim producentem tytoniu .  To jest około 13 tysięcy rodzin na małych gospodarstwach o dużych tradycjach" - powiedział minister rolnictwa Stanisław Kalemba.

"Jesteśmy też największym producentem papierosów na rynku europejskim, największym eksporterem. To są w sumie setki tysięcy miejsc pracy" - dodał.

"Około 30 proc. polskiego rynku, który po przyjęciu tej dyrektywy będzie zagrożony, dotyczy papierosów mentolowych, ale i slimów" - uzasadniał minister. Ocenił, że wliczając produkcję i handel papierosami, w sektorze tytoniowym pracuje ok. 100 tysięcy osób.

Do możliwych strat dla Polski zaliczył też możliwe zmniejszenie wpływów budżetowych z akcyzy i z VAT-u, które rocznie wynoszą ok. 20 mld zł.

Po 10 latach od uchwalenia, przepisy czekają zmiany. Na 3/4 powierzchni paczki znajdą się drastyczne zdjęcia chorób powodowanych przez palenie. Jeśli chodzi o aromaty charakterystyczne - w tym mentol - to będzie można go stosować, ale tylko w małych ilościach, takich by nie był silniejszy niż aromat tytoniu.

Paczki papierosów mają odstraszać, a nie zachęcać do palenia. Nie mogą wyglądać, jak opakowania kosmetyków czy cukierków. - Tytoń powinien wyglądać jak tytoń i smakować jak tytoń, szczególnie po to by uchronić młodzież przed tym nałogiem. Nie zabraniamy palenia, ale chcemy sprawić by było mniej atrakcyjne dla wszystkich, a w szczególności dla młodych ludzi - powiedział komisarz ds. zdrowia Tonio Borg. Komisarz dodaje, że 70% palaczy zaczyna palenie przed 18. rokiem życia.

Na propozycje Komisji Europejskiej muszą się zgodzić państwom członkowskie i Parlament Europejski.

Polscy plantatorzy vs UE

Polscy plantatorzy tytoniu są przeciwni wycofaniu z rynku papierosów mentolowych i tzw. slimów. Nowe przepisy oznaczają dotkliwe straty, a dla niektórych nawet koniec biznesu.
Dla polskiej branży tytoniowej największym zagrożeniem nie jest zmiana wyglądu opakowań lub zakaz stosowania substancji smakowych, ale przemyt i nielegalna produkcja. W niektórych wschodnich rejonach Polski już co druga paczka pochodzi z przemytu.

Palenie zabija co roku prawie 700 tys. Europejczyków. To oznacza, że z mapy Europy znika miasto wielkości Frankfurtu czy Palermo.

Opakowania "straszaki" w innych krajach
Drastyczne opakowania papierosów wprowadzono już m.in. na Ukrainie i w Australii. Na nowych opakowaniach ukraińskich papierosów znalazło się w sumie dziesięć grafik z napisami ostrzegającymi przed szkodliwością palenia papierosów. Są to m.in. zdjęcia rentgenowskie czarnych od dymu, dotkniętych rakiem płuc z napisem "Palenie może wywoływać powolną i bolesną śmierć" oraz ilustracja, na której widnieje kobieta z pustym wózkiem i podpis "Palenie obniża zdolność kobiet do rodzenia dzieci".

Z kolei od grudnia tego roku równie drastyczne opakowania mają australijskie papierosy. Paczki są jednolitego szaro-oliwkowego koloru. Umieszczono na nich napisy ostrzegające przed szkodliwością palenia oraz zdjęcia ust zaatakowanych przez raka i ślepych gałek ocznych. Rząd Australii ma nadzieję, że uczyni to palenie możliwie najmniej atrakcyjnym.

POWIĄZANE

Główny Inspektorat Sanitarny wydaje coraz więcej ostrzeżeń publicznych dotyczący...

Uprawa soi przy wsparciu technologii – ciekawy kierunek dla polskich rolników Ar...

Najnowsze dane GUS pokazały zaskakująco wręcz dobre dane na temat aktywności dew...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę