Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Drożeje kapusta i marchew

5 lutego 2015
Bank Gospodarki Żywnościowej podaje, że W styczniu 2014 r. mocno wzrosły ceny kapusty i marchwi na rynku krajowym. W tym okresie nastąpił brak tendencji wzrostowych cen jabłek, cebuli oraz ziemniaków.

Ceny jabłek w skupie krajowym jak też na rynkach hurtowych w styczniu br. pozostawały stosunkowo stabilne, w przeciwieństwie do lat poprzednich, kiedy zwykle charakteryzowały się sezonowym wzrostem.

Według monitoringu cen Ministerstwa Rolnictwa średnia cena skupu jabłek deserowych w kraju utrzymywała się na poziomie 0,73 zł/kg tj. o 4 proc. niższym niż w grudniu ub. roku i o 41 proc. niższym niż przed rokiem. Spadek cen r/r pogłębił się zatem w stosunku do miesiąca poprzedniego. Osłabienie w handlu widoczne jest także w przypadku cebuli oraz ziemniaków sprzedawanych na rynku krajowym.

Ceny tych warzyw w styczniu br. kształtowały się na poziomie zbliżonym do grudnia 2014 r. wynosząc odpowiednio 0,48 i 0,27 zł/kg. Większy wpływ na spadki, niż ograniczenie handlu z Rosją, ma w tym wypadku wysoka podaż w kraju, a także na pozostałych rynkach Unii Europejskiej.

Dość silny wzrost, zważywszy na ograniczenia w handlu, zanotowały natomiast ceny kapust. Kapusta biała na rynkach hurtowych średnio w styczniu br. podrożała w stosunku do grudnia 2014 r. o 27,5 proc., do poziomu 0,51 zł/kg. Średnie ceny w skupie, biorąc pod uwagę analogiczny okres, zwiększyły się o 48 proc. do 0,40 zł/kg - dane Ministerstwa Rolnictwa.

W samym styczniu br. dynamika wzrostu cen wynosiła od 55 do 60 proc. w zależności od kanału zbytu. Przyczyną wzrostu cen był silny wzrost popytu na Białorusi, wynikający z kolei z wysokiego zapotrzebowania na kapustę zgłaszanego przez Federację Rosyjską w tym kraju. Wysokie ceny na rynku rosyjskim (wg. portalu friutinform.com na koniec stycznia br. były 2,5-3 krotnie wyższe niż przed rokiem i zarazem najwyższe w okresie minionej dekady) będące konsekwencją niskiej podaży sprawiają, że Rosja poszukuje dostaw tego warzywa na rynkach nieobjętych embargiem, zwłaszcza Białorusi.

Wzrost eksportu z Polski na rynek białoruski obserwowany był już w poprzednich miesiącach po wprowadzeniu embarga. Według danych Eurostatu eksport polskich kapust ogółem do tego kraju od lipca do listopada 2014 r. ukształtował się na poziomie 6,1 tys. t i był blisko 2,5-wyższy w stosunku do analogicznego okresu przed rokiem. Mimo wzrostu obserwowanego w ostatnich tygodniach, ceny kapust pozostawały wciąż znacznie niższe w porównaniu do poziomu sprzed roku.

Kapusta biała w skupie do konsumpcji bezpośredniej w ostatnim tygodniu stycznia br. była o 28 proc. tańsza r/r natomiast na rynkach hurtowych o 41 proc. tańsza. Podobnie było w przypadku cen kapusty pekińskiej - mimo styczniowych wzrostów utrzymywały się na poziomie o ponad 10 proc. niższym niż rok wcześniej.

Znaczny wzrost zanotowały ceny marchwi - prawdopodobnie również ze względu na wzrost popytu na rynkach wschodnich. Średnia cena skupu tych warzyw w styczniu zwiększyła się o 23 proc. w relacji do grudnia ub. r. do 0,68 zł/kg. Dzięki szybszej niż przed rokiem dynamice wzrostu cen, marchew była w styczniu 2014 r. tylko o 7 proc. tańsza niż przed rokiem.



POWIĄZANE

20 listopada 2024 roku, w Warszawie odbyło się VI Posiedzenie Krajowej Rady Izb ...

Minister Polityki Agrarnej i Żywności Ukrainy Witalij Koval oraz Minister Rolnic...

Według stanu na 20 listopada od początku tego miesiąca koleją na Ukrainie przewi...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę