Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Drożeją zboża na świecie

5 stycznia 2016
Jak podał Bank Gospodarki Żywnościowej, w drugim tygodniu marca ceny zbóż na świecie nadal rosły. Wzrostów nie powstrzymał nawet dosyć optymistyczny, poniedziałkowy raport Departamentu Rolnictwa Stanów Zjednoczonych (USDA).
W ciągu minionego tygodnia indeks cen pszenicy obliczany przez Międzynarodową Radę Zbożową wzrósł o kolejne 1,5 proc. po wzroście o 5,0 proc. w pierwszym tygodniu marca (3-9.03). Od najniższego poziomu zanotowanego w ostatnich tygodniach w dniu 27.02, do piątku 14.03 cena pszenicy w handlu światowym wzrosła o 7,6 proc. Ostatnio tak wysokie ceny jak obecnie notowane były pod koniec października 2013 r.
Obecny poziom cen pszenicy jest już jedynie niecałe 7 proc. niższy niż w tym samym okresie przed rokiem. A trzeba pamiętać, że rok temu ceny były naprawdę bardzo wysokie. Warto również zauważyć, że jeszcze na początku lutego 2014 r., ceny były o ponad 20 proc. niższe niż w tym samym okresie rok wcześniej.
W przypadku kukurydzy wzrosty cen w ostatnich dwóch tygodniach były mniejsze. W pierwszym tygodniu marca indeks wzrósł o 3,7 proc., a w drugim jedynie o 0,6 proc. Łącznie pomiędzy 27.02 a 14.03 kukurydza na rynkach międzynarodowych podrożała o 5,4 proc. Jednak na skutek znacznego zwiększenia produkcji w bieżącym sezonie do rekordowych poziomów, cena ta jest nadal o 19 proc. niższa niż przed rokiem.
Prawdopodobnie wzrosty cen w minionym tygodniu byłyby jeszcze większe, gdyby nie dosyć optymistyczny wydźwięk najnowszego raportu USDA o sytuacji popytowo-podażowej na rynkach surowców rolnych. Według USDA, światowe zbiory pszenicy w bieżącym sezonie wyniosły 712,7 mln t wobec szacunków z lutego na poziomie 711,9 mln t i wobec zbiorów w sezonie 2012/13 na poziomie 656,4 mln t. Jednocześnie USDA zwiększyła o 0,8 mln t prognozę zużycia pszenicy w bieżącym sezonie do 704,8 mln t, co spowodowało minimalny wzrost prognozy zapasów końcowych o 0,1 mln t. Choć poprawa bilansu wobec prognozy z lutego jest minimalna, warto zauważyć, że wielu komentatorów spodziewało się pogorszenia bilansu. Taka prognoza działała generalnie w kierunku niższych cen. Niemniej jednak napięta sytuacja na Ukrainie oraz pojawiające się obawy o stan ozimin w Stanach Zjednoczonych okazały się silniejsze i spowodowały wzrost cen pszenicy.
Warto jednak zauważyć, że w najnowszym raporcie USDA dokonała zgodnie z oczekiwaniami znaczącego podwyższenia prognoz eksportu pszenicy z UE o 1,5 mln t do 29,0 mln t. Jest to z jednej strony reakcja na dotychczasowe bardzo wysokie tempo eksportu, a z drugiej prawdopodobnie odpowiedź na obawy o eksport w końcówce sezonu z Ukrainy. Znalazło to zresztą swoje odzwierciedlenie w cenach pszenicy w UE. Cena pszenicy w kontrakcie majowym na giełdzie MATIF wzrosła pomiędzy 27.02 a 14.03 o 7,6 proc.



POWIĄZANE

Kawały, będące jedną z najbardziej uniwersalnych form dowcipu, od wieków pełnią ...

20 listopada 2024 roku, w Warszawie odbyło się VI Posiedzenie Krajowej Rady Izb ...

Minister Polityki Agrarnej i Żywności Ukrainy Witalij Koval oraz Minister Rolnic...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę