Bezzwrotne dotacje na założenie własnej firmy przygotował dla 2,5 tys. bezrobotnych samorząd województwa kujawsko-pomorskiego. Najwięcej chętnych zamierza świadczyć usługi remontowo-budowlane oraz prowadzić sklepy.
"Przedsięwzięcie skierowane jest do osób z pomysłem na własną firmę, którym brakuje środków na podjęcie działalności gospodarczej. Szansę na wzięcie w nim udziału mają bezrobotni zarejestrowani w jednym z 20 powiatowych urzędów pracy w województwie, którzy znajdują się w najtrudniejszej sytuacji na rynku pracy" - poinformował marszałek województwa kujawsko-pomorskiego Piotr Całbecki.
W projekcie szczególnie preferowane są osoby w wieku do 25 lat lub powyżej 50. roku życia, niepełnosprawni, kobiety i mieszkańcy wsi oraz małych miast.
Osoby, które zakwalifikują się do udziału w projekcie "Przedsiębiorczość szansą na rozwój regionu kujawsko-pomorskiego", są objęte doradztwem zawodowym. Biorą także udział w szkoleniu "ABC przedsiębiorczości", podczas którego uczą się między innymi, jak przygotować dokumenty niezbędne do ubiegania się o przyznanie dotacji na start w biznesie.
"Mogą też złożyć wniosek o przyznanie wsparcia na prowadzenie działalności gospodarczej w wysokości do sześciokrotności przeciętnego wynagrodzenia (obecnie 21,5 tysiąca złotych). Dotacji nie trzeba zwracać, pod warunkiem, że działalność gospodarcza będzie prowadzona przez okres minimum 12 miesięcy" - dodał Całbecki.
Uczestnicy szkoleń otrzymają też informacje na temat instytucji udzielających wsparcia nowopowstałym firmom. Projekt zakłada przeprowadzenie trzech naborów: pierwszy już się zakończył, kolejne planowane są od stycznia do kwietnia 2013 roku oraz od czerwca do września 2013 roku.
"W wyniku pierwszej rekrutacji w przedsięwzięciu wzięło udział prawie 700 bezrobotnych, a szansę na otrzymanie wsparcia ma około 600 z nich. Rozpoczyna się już wypłata dotacji" - powiedziała we wtorek Beata Krzemińska, rzeczniczka marszałka województwa kujawsko-pomorskiego.
Wśród zgłoszonych dotychczas wniosków największym zainteresowaniem cieszy się branża usług remontowo-budowlanych oraz handel. Wielu początkujących przedsiębiorców planuje zajmować się usługami fryzjerskimi oraz działalnością w branży motoryzacyjnej.
Nie brakuje też nietypowych i oryginalnych pomysłów na własną działalność gospodarczą. Wśród nich jest między innymi "korekcja racic i dekoronizacja rogów u bydła", doradztwo teologiczno-kanoniczne, handel przez internet owadami i robakami stanowiącymi pokarm dla innych zwierząt, projektowanie i tworzenie murali oraz mobilny warsztat samochodowy.
Projekt "Przedsiębiorczość szansą na rozwój regionu kujawsko-pomorskiego" realizowany jest w partnerstwie ze wszystkimi dwudziestoma działającymi w regionie powiatowymi urzędami pracy i współfinansowany jest przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego.
5639783
1