W sobotę 10 września z inicjatywy DIR odbyła się we Wrocławiu konferencja Pt. „Dolnośląska wieś w UE – wykorzystajmy swój potencjał i możliwości. Oświata i edukacja rolnicza na Dolnym Śląsku.”
W konferencji udział wzięli m.in.: Wicewojewoda Dolnośląski Stanisław Janik; Rektor Akademii Rolniczej Michał Mazurkiewicz oraz prorektor Roman Kołacz, Prezes DIR Leszek Grala, przedstawiciele ARR, ARiMR, samorządowcy, dyrektorzy szkół rolniczych z Dolnego Śląska, rolnicy.
Gospodarz spotkania – Dolnośląskie Centrum Hurtu Rolno- Spożywczego Tadeusz Herezo przywitał gości i w słowie wstępnym poinformował, że w tym DCHRS obchodzi 10-lecie istnienia i umożliwia sprzedaż owoców, warzyw i kwiatów nie tylko sadownikom i plantatorom z Dolnego Śląska ale również z innych regionów kraju i zagranicy .
Drugim punktem spotkania było wręczenie medali „Zasłużony dla rolnictwa”, które otrzymali m.in. Alina Majgier – dyrektor Wydziału Rolnictwa Urzędu Marszałkowskiego, Marek Jakubiak, Jan Bednarczyk, Tadeusz Herezo.
Po części oficjalnej głos zabrał Leszek Grala, który przedstawił „Aktualną sytuację kształcenia na obszarach wiejskich w ocenie samorządu rolniczego”. Sytuacja szkolnictwa rolniczego jest zła i niestety się pogarsza. Przyczynami takiego stanu rzeczy, wg Prezesa Grali są:
Leszek Grala przedstawił niepokojące dane dotyczące poziomu wykształcenia:
Prezes DIR na zasadzie porównania przedstawił system szkolnictwa w innych krajach UE. I okazuje się, że tylko w Danii szkoły rolnicze podlegają ministerstwu edukacji a w pozostałych krajach ministerstwu rolnictwa.
Zostały przygotowane i przedstawione propozycje rozwiązań:
Głos w dyskusji zabrał dr Roman Śniady – Dyrektor Dolnośląskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego, który przedstawił perspektywy kształcenia, poprzez organizację i prowadzenie różnego rodzaju kursów doszkalających m.in.: rolnictwo ekologiczne, agroturystyka, kursy hotelarstwa, hipolecznictwa.
Wskazał również na konieczność ściślejszej współpracy z Uniwersytetem Ludowym.
Podsumowując konferencję jednoznacznie można stwierdzić, że przed szkolnictwem rolniczym jest wiele problemów i wyzwań, ale jak podkreślił Wicewojewoda Stanisław Janik najwięcej aktywności i inicjatywy musi wyjść od nas samych i serdecznie podziękował Dolnośląskiej Izbie Rolniczej za inicjatywę i obiecał ze swojej strony pomoc, wsparcie i zaangażowanie w kształtowanie szkolnictwa rolniczego.