Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Dobry stan upraw owocowo warzywnych

3 grudnia 2015
Bank Gospodarki Żywnościowej podał, że kondycja plantacji owoców i sadów owocowych została przez GUS oceniona jako dobra. Wegetacja w bieżącym roku wystąpiła wcześniej, przyspieszając kwitnienie drzew owocowych. Drzewa i krzewy kwitły przeważnie obficie, jedynie w przypadku grusz było mniejsze niż przed rokiem. Na ogół wczesnowiosenna wegetacja roślin przebiegała bez zakłóceń.
Czynnikiem niekorzystnym dla upraw ogrodniczych były przymrozki, które odnotowano w drugiej dekadzie kwietnia i na początku maja br.
GUS potwierdza, że w niektórych regionach kraju, w przypadku wielu upraw sadowniczych i plantacji truskawek mogły spowodować one znaczące straty. Jednak w przypadku truskawek dotyczyły one w zdecydowanym stopniu odmian deserowych i wczesnych. Niemniej, uszkodzenia te mogą być czynnikiem negatywnym z punktu widzenia wysokości ostatecznych zbiorów truskawek w skali kraju zwłaszcza, że jak ocenia GUS, powierzchnia upraw tych owoców w 2014 roku utrzymała się na poziomie z roku poprzedniego.
Eksperci terenowi GUS ocenili, że uszkodzenia wczesnych kwiatów lub zawiązków owocowych zaobserwowano szczególnie na brzoskwiniach, morelach, czereśniach i wiśniach, ale także między innymi w porzeczkach i borówce wysokiej. W przypadku jabłek największe straty przymrozkowe zaobserwowano w przypadku odmian takich jak Jonagold, Lobo, Gala i Gloster. Uszkodzenia, niemniej tylko lokalne, spowodowane były również przez gradobicia. Co więcej opady deszczu w drugiej dekadzie maja w wielu regionach kraju skutkowały wieloma podtopieniami i zalaniami upraw. Z tego powodu wzrosło zagrożenie porażenia parchem i innymi chorobami. Majowe deszcze utrudniały również ochronę sadów przed chorobami i szkodnikami, co w konsekwencji może odbić się na jakości wyprodukowanych owoców w 2014 roku.
Opisane powyżej uwarunkowania miały również negatywny wpływ na uprawy warzywne. Niemniej GUS ocenia, że wegetacja warzyw gruntowych jest dość zaawansowana, a rośliny rosną na ogół intensywnie. Siewy warzyw w bieżącym roku zaczęły się dość wcześnie - znacznie wcześniej niż w roku poprzednim. Co więcej, zaopatrzenie w środki do produkcji w przypadku tych upraw było wystarczające. Spowodowało to szybsze pojawienie się na rynku warzyw wczesnych. Ponadto dobra sytuacja cenowa, w przypadku niektórych warzyw, mogła skłonić producentów do zwiększania powierzchni zasiewów.
Łącznie te czynniki przyczyniły się do wzrostu podaży warzyw w drugim kwartale bieżącego roku. Warzywa młode na rynku krajowym były w konsekwencji znacznie tańsze niż przed rokiem. Na rynku hurtowym w Broniszach w drugiej połowie maja br. przeciętna cena młodej kapusty wynosiła 2,20 zł/szt., i była o 40 proc. niższa niż przed rokiem. Ceny krajowej cebuli młodej i ziemniaków młodych wynosiły odpowiednio 3,23 i 2,30 zł/kg i były o 28 i 40 proc. niższe niż przed rokiem.


POWIĄZANE

Główny Inspektorat Sanitarny wydaje coraz więcej ostrzeżeń publicznych dotyczący...

Uprawa soi przy wsparciu technologii – ciekawy kierunek dla polskich rolników Ar...

Najnowsze dane GUS pokazały zaskakująco wręcz dobre dane na temat aktywności dew...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę