Ptak_Waw_CTR_2024
Green Gas Poland

Diabeł tkwi w szczegółach

5 stycznia 2016
Copa-Cogeca jest zadowolona, iż główni negocjatorzy Komisji Europejskiej, Rady i Parlamentu zawarli wstępne porozumienie w sprawie reformy wspólnej polityki rolnej (WPR). Zdaniem Copa-Cogeca pozwoli to skończyć z niepewnością jutra unijnych rolników, dzięki czemu będą mogli kontynuować plany inwestycyjne.

- Ze względu na coraz poważniejsze wyzwania, jak wzrastające zapotrzebowanie na żywność, które ma wzrosnąć o 70% do 2050 r. żałujemy, że nie zrobiono więcej, aby wzmocnić gospodarczą rolę rolników i spółdzielni rolniczych wytwarzających żywność wysokiej jakości komentują szefowie  Copa i Cogeca.
Nakreślając główne punkty porozumienia, przewodniczący Copa Gerd Sonnleitner powiedział, że wsparcie dla aktywnych rolników i instrumenty ekologizacji WPR będą praktyczniejsze i elastyczniejsze, co zwiększy ich korzystny wpływ na środowisko oraz przyczyni się doz apewnienia bezpieczeństwa żywnościowego. Zatwierdzono instrumenty równoważne z instrumentami zazieleniania wprowadzonymi wraz z nową WPR. Będą one stanowić część programów rolno-środowiskowych lub krajowych/ regionalnych systemów certyfikacji.
- Jest to krok we właściwym kierunku. Lobbowaliśmy za tym od czterech lat. Jeśli chodzi o politykęrozwoju obszarów wiejskich, jestem zadowolony z głównych elementów porozumienia. Należy jednak zwrócić większą uwagę na rentowność gospodarstw, innowacje oraz zrównoważoną gospodarkę leśną. Niezmiernie żałuję, że zwiększenie konkurencyjności unijnego sektora lasównie było jednym z priorytetów. – mówi Sonnleitner.- Cieszę się także z nieznacznego przedłużenia unijnych kwot produkcji cukru, które jest jednak zbyt krótkie. Da to producentom trochę czasu na dostosowanie się do nowej sytuacji oraz zapewni stabilność rynku cukru, a także wzrost i tworzenie miejsc pracy na obszarach wiejskich. Unijny sektor rolno-spożywczy stanowi źródło zatrudnienia dla 26 mln osób, zwłaszcza na obszarach wiejskich i jest główną siłą napędową ich gospodarek, pozytywnie wpływając na inne sektory. Jest to niezmiernie ważne, zwłaszcza w kontekście obecnej sytuacji gospodarczej.

Niektóre elementy porozumienia są jednak sprzeczne z celami WPR. W szczególności sprzeciwiamy się przenoszeniu funduszy z pierwszego do drugiego filaru WPR. Pierwszy filar WPR stanie się bardziej istotny niż kiedykolwiek wcześniej, jeśli UE ma zapewnić
bezpieczeństwo żywnościowe, stabilność i zrównoważony rozwój – twierdzi  Christian P?es,
przewodniczący Cogeca.
 
Jego zdaniem wzmocnienie organizacji producentów stanowi krok we właściwym kierunku. Lista produktów uprawniających do uznania OP zostanie poszerzona zgodnie z porozumieniem, co odnosi się przede wszystkim do zbóż i wołowiny.
Decyzja ta wzmocni pozycję rolników w łańcuchu żywnościowym oraz pozwoli im na uzyskanie wyższych przychodów z rynku. Niedawne sprawozdania Komisji Europejskiej ukazały, że organizacje producentów, jak np. spółdzielnie, mogą pomóc rolnikom w uzyskaniu wyższych cen za ich towary.


W niektórych regionach UE wsparcie dla rolników zostanie obcięte o ponad 30%. Niezmiernie żałuję, że UE nie skorzystała z okazji do wzmocnienia pozycji gospodarczej rolników, by ci mogli stawić czoła nowym wyzwaniom. Jestem rozczarowany również brakiem wysiłków prowadzących do zielonego wzrostu: czyli instrumentów, które są korzystne dla środowiska a zarazem przyczyniają sie do utrzymania zdolności produkcyjnej, wydajności gospodarki zasobami i zatrudnienia. Potrzebujemy także skutecznych instrumentów zarządzania rynkiem, które pozwolą na ograniczenie wahań na rynkach rolnych. Co więcej, należy unikać wszelkich zakłóceń konkurencji na wspólnym rynku i w ramach WPR – dodaje Pees.

Po oficjalnym przyjęciu przez Parlament Europejski we wrześniu, nowa WPR ma wejść w pełni w życie w 2015 r., przy zachowaniu okresu przejściowego w 2014 r. Aczkolwiek, ponieważ diabeł tkwi w szczegółach, Copa-Cogeca będzie uważnie obserwować dalsze działania związane z reformą, by upewnić się, że instrumenty wdrażające nie będą źródłem dodatkowych obciążeń czy biurokracji.
Podsumowując, obydwaj przewodniczący nakłaniali instytucje UE do wypracowania
porozumienia w sprawie budżetu UE 2014-2020, podkreślając, że nowa WPR musi być poparta silnym budżetem, jeśli chcemy utrzymać rentowność sektora rolno-spożywczego w przyszłości.


POWIĄZANE

Nie ma turów jest Turvita w dolinie Liwca Twaróg jest tym światowym wyróżnikiem,...

Transformacja energetyczna w Polsce nabiera tempa. Coraz większe znaczenie w tym...

W Polsce występuje ponad 470 gatunków pszczół, a na świecie ich liczba przekracz...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę