W okolicach Kwiatkówka , gmina Góra Św. Małgorzaty w łódzkim 13 lipca został udostępniony zwiedzającym skansen ,,Łęczycka Zagroda Chłopska’’. Uroczystego otwarcia nowego skansenu na ziemi łódzkiej dokonał Marszałek Województwa Łódzkie Witold Stępień w towarzystwie miejscowych władz samorządowych.
Goście , którzy pomimo pochmurnej pogody tego dnia przybyli do skansenu mieli okazję nie tylko go zwiedzić , ale również spróbować regionalnych przysmaków przygotowanych przez Koło Gospodyń Wiejskich z Góry Świętej Małgorzaty oraz posłuchać zespołów folklorystycznych działających na terenie powiatu łęczyckiego.
Skansen Łęczyckiej Zagrody Chłopskiej, jest jednym z trzech elementów projektu pod nazwą „Tum – perła romańskiego szlaku”. Całość wraz z rekonstrukcją łęczyckiego grodu i pawilonem muzealnym, będzie stanowiła obiekt zamiejscowy Muzeum Archeologicznego i Etnograficznego w Łodzi.
Gotowa część ze skansenem etnograficznym powstała w latach 2011 – 2012 ze środków Urzędu Marszałkowskiego Województwa Łódzkiego, pod opieką pracowników Zespołu Działów Etnograficznych Muzeum. Zagrodę z budynkami mieszkalnymi i gospodarskimi wzbogacają wiejskie obiekty przemysłowe z wiatrakiem kozłowym, kuźnią i olejarnią, a także, o zdecydowanie mniejszej architekturze studnia, kapliczki i ule, które harmonijnie porządkują założenie.
- W ogólnym zamyśle skansen ma z jednej strony wypełnić białą plamę na mapie podobnych obiektów muzealnych na wolnym powietrzu w obrębie województwa łódzkiego, z drugiej zaś odświeżyć w pamięci ginący krajobraz dawnej wsi łęczyckiej. Jej nieodłącznym składnikiem jest rzadko dziś spotykane w innych regionach budownictwo gliniane, dlatego skansen z Łęczycką Zagrodą Chłopską, obok ważnej roli edukacyjnej będzie dobrze promować markę turystyczną województwa łódzkiego – informuje mgr Grażyna Przanowska - wicedyrektor Muzeum Archeologicznego i Etnograficznego w Łodzi.