Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Dąb Bolko Drzewem Roku 2015!

2 lipca 2015
W tegorocznej, piątej już, edycji konkursu Drzewo Roku Klubu Gaja zwyciężył dąb Bolko z Hniszowa (woj. lubelskie)! To właśnie on będzie reprezentował Polskę w międzynarodowym plebiscycie Europejskie Drzewo Roku 2016!

W tegorocznym plebiscycie zwycięzca zdobył 5536 głosów, niewiele mniej, bo 4549 uzyskała Reliktowa sosna z Sokolicy dzięki czemu uplasowała się na drugim miejscu. Trzecie miejsce zdobył Grab Jacek uzyskując 1929 głosów. Statuetka Drzewo Roku 2015 trafi do przedstawicieli Gminy Ruda-Huta, którzy zgłosili drzewo do konkursu. Wręczenie nagród odbędzie się w Warszawie (9. października 2015 r.) podczas inauguracji 13. edycji programu Święto Drzewa Klubu Gaja.

Serdecznie dziękuję wszystkim, którzy uczestniczyli w konkursie Drzewo Roku 2015. To dzięki Państwa głosom Dąb Bolko uzyskał tak znakomity wynik i został zwycięzcą. Mam nadzieję, że to wspólne zaangażowanie wielu osób przyniesie pozytywne efekty w przyszłości – dodaje Kazimierz Smal Wójt Gminy Ruda-Huta

W finale 5. edycji konkursu Drzewo Roku znalazło się 16 drzew z nadesłanych 115 zgłoszeń z całej Polski. Podczas głosowania internauci oddali ponad 20 500 ważnych głosów. Na stronie plebiscytu odnotowano ponad 90 000 odsłon.

Ogólnopolski konkurs Klubu Gaja  – Drzewo Roku propaguje postawy ochrony przyrody i konieczność ochrony jej obiektów, jakimi są drzewa. Zwraca uwagę na ich rolę w naszym życiu, silne związki pomiędzy kulturą i historią danej społeczności, a drzewem, do którego przywiązuje ona szczególne znaczenie. Wyłania najważniejsze i najbardziej kochane przez społeczności lokalne drzewa w naszym kraju. Ambasadorami konkursu są podróżniczka i pisarka, Elżbieta Dzikowska,  reżyser i senator, Kazimierz Kutz oraz językoznawca, popularyzator wiedzy o języku polskim, profesor Jan Miodek.

Zdobywca tytułu Drzewo Roku 2015 dąb Bolko z Hniszowa (woj. lubelskie) – O tym, że Bolka jest niezwykle ważny dla okolicznych mieszkańców świadczy coroczna dwudniowa impreza organizowana w sierpniu z okazji imienin drzewa - Bolkowanie. Mimo tego, że szacowany wiek Bolka waha się między 400 a 800 lat, hniszowianie zgodnie twierdzą że drzewo liczy sobie ich 1000. Jako potwierdzenie podają miejscową legendę, według której w roku 1018 przed przeprawą przez Bug, Bolesław Chrobry spędził noc w Hniszowie, odpoczywając pod młodym wówczas dębem. Stąd też imię Bolko ma pochodzić od zdrobnienia imienia króla Chrobrego. Gmina i jej mieszkańcy starają się by informacje o Bolku i sława potężnego dębu rozchodziły się możliwie najszerzej. Wydają ulotki, foldery, reklamujące ścieżkę historyczno-przyrodniczą w Hniszowie, a wydany niedawno przewodnik po gminie ma tytuł „Spacer z Bolkiem”.

Zdobywca 2. miejsca – Reliktowa sosna rosnąca na szczycie Sokolicy w Pieninach, w Krościenku nad Dunajcem (woj. małopolskie), usytuowana tuż nad przepaścią, to prawdopodobnie najbardziej znane drzewo w Polsce. 500-letnia sosna jest już symbolem ...  piękna, siły i zdolności przetrwania.

Zdobywca 3. miejsca – Grab Jacek rosnący w Siedlcach (woj. mazowieckie), swoje imię zawdzięcza kowalowi o nadludzkiej sile – Jackowi, który stał się symbolem Siedlec – Atlasem. Po parku „Aleksandria”, w którym rośnie przechadzał się król Stanisław August Poniatowski.

Dokładna liczba głosów zdobytych przez poszczególne drzewa:

    1. Dąb Bolko – 5536;
    2. Reliktowa sosna z Sokolicy – 4549;
    3. Grab Jacek – 1929;
    4. Platan Cesarz – 1902;
    5. Dąb Jan – 1075;
    6. Jesion ze Strońska – 1036;
    7. Łazarska Wierzba Łącząca – 901;
    8. Jodła Lasumiła – 805;
    9. Dąb Zbyszko – 576;
   10. Dąb Wielkanocny – 551;
   11.Jabłoń Pani Wandy – 506;
   12. Aleja Dębów – 425;
   13. Dębosław Chrobrek – 366;
   14. Dąb Sobieskiego – 203;
   15. Dąb Dzidek – 182;
   16. Jesion z Arkadii – 117.

***
Dodatkowe informacje:

Jolanta Migdał, Klub Gaja, koordynatorka programu Święta Drzewa tel. 609 495 871 e-mail: j.migdal@klubgaja.pl

Konkurs Drzewo Roku prowadzony jest w ramach Programu Święto Drzewa dofinansowanego przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej i Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach. Patronaty: Minister Środowiska, Minister Edukacji Narodowej, Prezydent Miasta Stołecznego Warszawy, Wojewoda Śląski, Marszałek Województwa Śląskiego. Patronat medialny: Program 1 Polskiego Radia. Partnerzy strategiczni: Lasy Państwowe, LeasePlan Fleet Management (Polska).  Partnerzy:  Troton, Eco Service, Green Project, Ashoka. Współpraca: Partnerstwo dla Klimatu, Nadace Partnerstvi, Uniwersytet Śląski, Kampania Miliarda Drzew dla Planety.


POWIĄZANE

Główny Inspektorat Sanitarny wydaje coraz więcej ostrzeżeń publicznych dotyczący...

Uprawa soi przy wsparciu technologii – ciekawy kierunek dla polskich rolników Ar...

Najnowsze dane GUS pokazały zaskakująco wręcz dobre dane na temat aktywności dew...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę