Sędziowie i prokuratorzy mają stracić prawo do stanu spoczynku. Rolnicy także stracą prawo do wcześniejszych emerytur. Już dziś grożą protestami, jeśli rząd zmusi ich do pracy do 67. roku życia - informuje Dziennik Gazeta Prawna.
Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej pracuje nad zapowiedzianym przez premiera Donalda Tuska podniesieniem wieku emerytalnego mężczyzn i kobiet do 67. roku życia. Według informacji dziennika, dłużej popracują nie tylko ubezpieczeni w ZUS, ale również rolnicy. Nowe regulacje mają dotyczyć także zasad przechodzenia w stan spoczynku sędziów i prokuratorów. Projekt niedługo trafi do konsultacji społecznych.
Projektem Ministerstwa Pracy nie jest zaskoczone PSL. - Wiem, że taki zapis ma znaleźć się w projekcie. To oczywiste, że słowa premiera dotyczyły też rolników" - mówi Eugeniusz Grzeszczak, wicemarszałek Sejmu z PSL. Dlatego ludowcy zgłaszają pomysły, by złagodzić reformę. - Rolnicy powinni mieć wyższe emerytury, bo dziś mają grosze. To się musi zmienić - przekonuje Marek Sawicki, minister rolnictwa.
– Nie ręczę za to, co się stanie, jeśli rząd uzna, że rolnicy muszą na swoją emeryturę pracować dłużej – mówi Władysław Serafin, prezes Krajowego Związku Rolników, Kółek i Organizacji Rolniczych.
Mieszkańcy wsi nie ukrywają, że jeśli rządowa propozycja ich obejmie, to skorzystają ze sprawdzonych metod, jakimi są blokady. Dodatkowo będą organizować wspólne protesty z innymi związkami zawodowymi.
W 2040 roku kobiety będą przechodzić na emeryturę w wieku 67 lat. Mężczyźni w tym wieku otrzymają pierwszą emeryturę w 2020 roku
– I to wszystko za sprawą resortu, któremu szefuje minister z PSL – dodaje Władysław Serafin.
Rząd zapowiada wydłużenie wieku emerytalnego dla kobiet i mężczyzn do 67. roku życia. Aby dojść do tego poziomu, od 1 stycznia 2013 roku co 4 miesiące wiek emerytalny będzie wydłużany o kolejny miesiąc. To oznacza, że z każdym rokiem będzie on rósł o 3 miesiące.
Osoby, które nabędą prawo do emerytur na dotychczasowych zasadach do końca 2013 roku zachowają uprawniania. Ta sama zasada będzie dotyczyć rolników (kobiety przechodzą na emeryturę w wieku 55 lat, a mężczyźni po ukończeniu 60 lat).
PSL zgadza się na objęcie rolników nowymi regulacjami, ale pod pewnymi warunkami. Proponuje ułatwienia dla kobiet. Chce, aby te w zamian za opiekę nad każdym dzieckiem mogły przechodzić na emerytury trzy lata wcześniej (czyli kobieta z jednym dzieckiem mogłaby skorzystać ze świadczenia w wieku 64 lat).
Rządowej propozycji objęcia dłuższym wiekiem emerytalnym rolników nie potwierdza Stanisław Żelichowski, przewodniczący klubu poselskiego PSL. Twierdzi, że to tylko plotki. Jednak z informacji uzyskanych w Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej (kierowanego przez ministra z PSL) wynika, że ten pracuje nad takimi zmianami.
9092772
1