Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Czy możliwy jest zerowy VAT na internet w Polsce?

7 października 2003

Europejskie stowarzyszenie branży informatycznej apeluje o zniesienie VAT-u na dostęp do internetu.

Europejskie Stowarzyszenie Branży Informatycznej, Telekomunikacyjnej i Elektronicznej (EICTA) zaapelowało do Komisji Europejskiej o działania na rzecz obniżenia stawki podatku VAT od dostępu do Internetu, zwłaszcza w krajach, które do Unii dopiero wchodzą. EICTA za przykład wzięła Polskę, gdzie - zdaniem autorów propozycji - planowane na przyszły rok podniesienie stawki VAT z 7 do 22 proc. stanowić będzie poważną przeszkodę w rozwoju szerokopasmowych sieci dostępowych.

EICTA, która zrzesza 31 narodowych stowarzyszeń przemysłowych - w tym Polską Izbę Informatyki i Telekomunikacji - oraz 45 znaczących firm z branży elektroniki użytkowej, zaapelowała także do europejskiego komisarza ds. społeczeństwa informacyjnego Erkki Liikanena o rozważenie propozycji całkowitego zniesienia VAT na usługi dostępu do internetu. Organizacja przypomniała, że utrzymywanie w krajach Unii Europejskiej stawek podstawowych na te usługi stoi w sprzeczności z promowanym przez Komisję Europejską programem budowy społeczeństwa informacyjnego eEurope.

Przypomnijmy, że ministerstwo finansów zapowiedziało podniesienie od maja 2004 stawki VAT na usługi dostępu do internetu do stawki podstawowej 22 proc. Ministerstwo argumentuje, że utrzymanie obniżonej stawki 7 proc. byłoby sprzeczne z naszymi zobowiązaniami przedakcesyjnymi, bowiem w UE usługi te objęte są stawką podstawową. Wobec protestów organizacji branżowych i licznych rzesz internautów premier Miller powołał pod koniec września międzyresortowy zespół w celu przedstawienia propozycji rozwiązań dla zwolnienia z podatku VAT usług internetowych.

Andrzej Horodeński, rzecznik prasowy PIIiT jest sceptyczny wobec tych zapowiedzi. Według niego jedyna realna szansa na uniknięcie 22-proc. VAT na dostęp do sieci to zmiana stawki podstawowej (były propozycje jej obniżenia do 15 proc.). Chyba, że Unia zdecyduje się znieść zupełnie VAT na te usług. - Komisarz Liikanen podobno przychyla się do idei zwolnienia dostępu do internetu z podatku VAT - mówi Horodeński. - Takie możliwości na pewno istnieją. Jeśli z VAT mogą być zwolnione w krajach UE wibratory, jako sprzęt leczniczo-rehabilitacyjny, to z usługami internetowymi brukselscy urzędnicy mogliby postąpić równie łaskawie.


POWIĄZANE

Główny Inspektorat Sanitarny wydaje coraz więcej ostrzeżeń publicznych dotyczący...

Uprawa soi przy wsparciu technologii – ciekawy kierunek dla polskich rolników Ar...

Najnowsze dane GUS pokazały zaskakująco wręcz dobre dane na temat aktywności dew...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę