Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Coraz mniej rybaków na Zalewie Wiślanym

17 stycznia 2005

Widok rybackich łodzi na Zalewie Wiślanym powoli będzie przechodził do historii. Coraz mniej ryb z jednej i unijne finansowe zachęty z drugiej strony sprawiają, że rybacy odchodzą na emerytury - pisze "Gazeta Olsztyńska".

Z myślą o zakończeniu połowów rybacy łowiący na Zalewie Wiślanym oswajali się co najmniej od kilku miesięcy. Specjaliści od rybołówstwa przeprowadzali z nimi długie rozmowy, podczas których przedstawiano wszystkie "za" i "przeciw". Kartą przetargową były unijne pieniądze - każdy rybak, który pożegna się z zawodem, otrzyma wysoką rekompensatę.

Dziś już wiadomo, że argumenty specjalistów trafiły do co piątego rybaka. Zezłomowano już sześć statków we Fromborku, trzy w Nowej Pasłęce, dwa w Tolkmicku i jeden w Kamienicy. Do pocięcia przygotowywane są już łodzie w Nowej Pasłęce i Suchaczu. Łącznie będzie to 14 sztuk - na 73 licencje połowowe wydane w województwie warmińsko-mazurskim. Liczba ta może wzrosnąć w czerwcu - po kwietniowych i majowych połowach śledzi.

Za statek rybak może otrzymać nawet 220-240 tys. zł. Te pieniądze nie podlegają opodatkowaniu. -Rybak otrzymuje rekompensatę za statek rybacki, który posiada licencję połowową - tłumaczy Romuald Jachimowicz, st. inspektor z Inspektoratu Rybołówstwa Morskiego we Fromborku. - Dostanie również 10 tys. euro za roczną utratę prawa do wykonywania zawodu.

Pieniądze te otrzyma nie tylko właściciel statku, ale także wszyscy członkowie załogi, jeśli byli zatrudnieni i jeśli nie zamierzają w ciągu roku podjąć pracy w rybołówstwie. Ile warta jest łódź rybacka? Stalowa ok. 3-5 tys. zł, z laminatu kosztuje kilkanaście tysięcy. Rekompensata zależy natomiast od współczynnika GT - jest to wielkość kadłuba (łodzie pływające po Zalewie mają średnio 3-5 GT). Za każde 1 GT rybak otrzyma 11 tys. euro + 2 tys. euro dodatku na każdą łódź (bez względu na jej wiek).


POWIĄZANE

Główny Inspektorat Sanitarny wydaje coraz więcej ostrzeżeń publicznych dotyczący...

Uprawa soi przy wsparciu technologii – ciekawy kierunek dla polskich rolników Ar...

Najnowsze dane GUS pokazały zaskakująco wręcz dobre dane na temat aktywności dew...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę