Europa musi dołożyć wszelkich starań na rzecz zwiększenia dostępności środków ochrony roślin dostosowanych do potrzeb upraw małoobszarowych i specjalistycznych – uzgodnili uczestnicy konferencji jaka miała miejsce 3 grudnia w Parlamencie Europejskim
Wydarzenie to poprowadził eurodeputowany Paolo de Castro – Przewodniczący Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi (COMAGRI) w Parlamencie Europejskim. Główny nacisk położono na opracowanie konkretnych rozwiązań i planów inwestycyjnych niezbędnych na rzecz wsparcia upraw małoobszarowych i specjalistycznych oraz zwiększenie dostępności środków dostosowanych do ich potrzeb.
Z tej okazji Komisja Europejska poinformowała, że na początku 2014 r. – z dwuletnim opóźnieniem – zostanie opublikowane sprawozdanie na temat upraw małoobszarowych i specjalistycznych.
- Dalsze opóźnianie publikacji sprawozdania zdecydowanie nie zachęca europejskich rolników. Dzisiejsze zobowiązanie Komisji Europejskiej to ważny krok naprzód” powiedział Jean-Charles Bocquet – Dyrektor Generalny European Crop Protection Association (ECPA).
- Sektor upraw małoobszarowych i specjalistycznych ma olbrzymie znaczenie w Europie – reprezentuje 70 mld € rocznie oraz stanowi 22 % wartości całkowitej produkcji sektora rolnego. Potrzeba rozwiązań, które zagwarantują konkurencyjność całego łańcucha rolno-spożywczego i wysoką jakość produktów dla europejskich konsumentów” powiedział Paolo De Castro.
Uczestnicy zgodzili się, że nie można dłużej patrzeć przez palce na ograniczenie stosowania środków ochrony roślin ze względu na przyszłe wyzwania, takie jak bezpieczeństwo żywnościowe, którym będzie musiała sprostać Europa i cały świat, a także zapotrzebowanie na wysokiej jakości artykuły spożywcze po przystępnych cenach. To wszystko zagwarantuje konkurencyjność całego łańcucha rolno-spożywczego.
- Jako że UE jest na drugim miejscu pod względem zarówno produkcji warzyw i owoców na świecie, jak i importu, brak odpowiednich narzędzi nie tylko osłabia konkurencyjność całego łańcucha rolno-spożywczego, ale również zagraża zrównoważoności sektora, poziomowi zatrudnienia w sektorze oraz, co ważniejsze, zróżnicowaniu wysokiej jakości produktów rolno-spożywczych w Europie. Aby znaleźć skuteczne środki ochrony roślin, musimy zastosować ambitne podejście, którego celem będzie utworzenie stałego programu UE na rzecz upraw małoobszarowych i specjalistycznych oraz poprowadzić skoordynowane działania we wszystkich 28 państwach członkowskich. Niezbędny jest także spójny program finansowania obejmujący opracowywanie danych i nowych rozwiązań- powiedział Luc Peeters – Przewodniczący grupy roboczej „Kwestie fitosanitarne” Copa-Cogeca, przemawiając w imieniu dziesięciu organizacji łańcucha rolno-spożywczego.
9326170
1