OPOLAGRA_2025
AgroShow_05_2025_Zielone

Copa Cogeca apeluje

3 grudnia 2015
Copa-Cogeca wystosowała apel do decydentów politycznych o odrzucenie propozycji kompromisowej prezydencji litewskiej, zgodnie z którą ograniczono by stosowanie biopaliw z roślin uprawnych do 7% oraz wprowadzono by czynniki ILUC. Propozycja ta nie opiera się na faktach naukowych, zagraża tysiącom miejsc pracy na obszarach wiejskich oraz dostawom pasz, a także szkodzi wiarygodności instytucji UE.
 - W rolnictwie i przemyśle dokonano olbrzymich inwestycji na rzecz sektora biopaliw po tym, jak w 2006 r. instytucje europejskie porozumiały się co do tego, że do 2020 r. 10 % paliw wykorzystywanych w transporcie ma pochodzić z odnawialnych źródeł energii. Propozycja ograniczająca udział biopaliw do 7% jest nie do przyjęcia i nadszarpnie wiarygodność instytucji UE. Takie posunięcie zagrozi unijnym celom w kontekście energii i zmiany klimatu, dostawom pasz i 200 000 miejsc pracy, szczególnie na obszarach wiejskich. Produkty uboczne produkcji biopaliw konwencjonalnych, takie jak mączka rzepakowa, wysłodki buraczane i wywar gorzelniany zbożowy suszony odgrywają istotną rolę na rynku białek paszowych oraz w unijnym łańcuchu dostaw żywności, gdzie UE rejestruje coraz poważniejsze niedobory – mówi Pekka Pesonen, sekretarz generalny Copa Cogeca
 Co więcej, propozycja dotyczące ujęcia czynników ILUC w zgłaszaniu emisji w ramach obydwu dyrektyw nie opiera się na dowodach naukowych. Model IFPRI wykorzystany w raporcie nie nadaje się do precyzyjnego oszacowania zakresu zmiany użytkowania gruntów i wynikających z niej emisji gazów cieplarnianych ze względu na poważne problemy metodologiczne oraz uchybienia w weryfikacji danych. Propozycja kompromisowa szkodzi unijnej produkcji biopaliw, nie promując jednak dobrych praktyk środowiskowych w krajach spoza UE, gdzie to właśnie zachodzi zmiana użytkowania gruntów. Należy również odrzucić wielokrotne liczenie, jako że wprowadza ono obywateli w błąd co do rzeczywistego poziomu zasobów odnawialnych.
 
Dlatego też Copa-Cogeca  apeluje do decydentów UE o odrzucenie tej propozycji. Wysłaliśmy pismo do kluczowych osób zaangażowanych. W poniedziałek, w czasie konferencji prasowej z udziałem całego łańcucha dostaw biopaliw UE, od rolników, poprzez tłocznie, dystrybutorów, aż po producentów, przedstawimy naszą opinię odnośnie propozycji.

 


POWIĄZANE

Stowarzyszenie "Otwarte Klatki" to organizacja która od lat uderza w polskiego r...

Zdrowie roślin jest podstawą życia i bezpieczeństwa żywnościowego, a zatem stano...

Według systemu informacyjnego FGIS "Argus-Fito" od początku 2025 roku od 7 maja ...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)Pracuj.pl
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę