Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Copa Cogeca apeluje

3 grudnia 2015
Copa-Cogeca wystosowała apel do decydentów politycznych o odrzucenie propozycji kompromisowej prezydencji litewskiej, zgodnie z którą ograniczono by stosowanie biopaliw z roślin uprawnych do 7% oraz wprowadzono by czynniki ILUC. Propozycja ta nie opiera się na faktach naukowych, zagraża tysiącom miejsc pracy na obszarach wiejskich oraz dostawom pasz, a także szkodzi wiarygodności instytucji UE.
 - W rolnictwie i przemyśle dokonano olbrzymich inwestycji na rzecz sektora biopaliw po tym, jak w 2006 r. instytucje europejskie porozumiały się co do tego, że do 2020 r. 10 % paliw wykorzystywanych w transporcie ma pochodzić z odnawialnych źródeł energii. Propozycja ograniczająca udział biopaliw do 7% jest nie do przyjęcia i nadszarpnie wiarygodność instytucji UE. Takie posunięcie zagrozi unijnym celom w kontekście energii i zmiany klimatu, dostawom pasz i 200 000 miejsc pracy, szczególnie na obszarach wiejskich. Produkty uboczne produkcji biopaliw konwencjonalnych, takie jak mączka rzepakowa, wysłodki buraczane i wywar gorzelniany zbożowy suszony odgrywają istotną rolę na rynku białek paszowych oraz w unijnym łańcuchu dostaw żywności, gdzie UE rejestruje coraz poważniejsze niedobory – mówi Pekka Pesonen, sekretarz generalny Copa Cogeca
 Co więcej, propozycja dotyczące ujęcia czynników ILUC w zgłaszaniu emisji w ramach obydwu dyrektyw nie opiera się na dowodach naukowych. Model IFPRI wykorzystany w raporcie nie nadaje się do precyzyjnego oszacowania zakresu zmiany użytkowania gruntów i wynikających z niej emisji gazów cieplarnianych ze względu na poważne problemy metodologiczne oraz uchybienia w weryfikacji danych. Propozycja kompromisowa szkodzi unijnej produkcji biopaliw, nie promując jednak dobrych praktyk środowiskowych w krajach spoza UE, gdzie to właśnie zachodzi zmiana użytkowania gruntów. Należy również odrzucić wielokrotne liczenie, jako że wprowadza ono obywateli w błąd co do rzeczywistego poziomu zasobów odnawialnych.
 
Dlatego też Copa-Cogeca  apeluje do decydentów UE o odrzucenie tej propozycji. Wysłaliśmy pismo do kluczowych osób zaangażowanych. W poniedziałek, w czasie konferencji prasowej z udziałem całego łańcucha dostaw biopaliw UE, od rolników, poprzez tłocznie, dystrybutorów, aż po producentów, przedstawimy naszą opinię odnośnie propozycji.

 


POWIĄZANE

20 listopada 2024 roku, w Warszawie odbyło się VI Posiedzenie Krajowej Rady Izb ...

Minister Polityki Agrarnej i Żywności Ukrainy Witalij Koval oraz Minister Rolnic...

Według stanu na 20 listopada od początku tego miesiąca koleją na Ukrainie przewi...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę