Raport otwarcia, przygotowany przez Andrzeja Leppera był najważniejszym tematem wczorajszej konferencji prasowej. Dokument liczy 28 stron.
Wynegocjowane przez Polskę akcesyjne warunki dla polskiego rolnictwa są pod wieloma względami niekorzystne - czytamy w raporcie. - Wielkim sukcesem negocjacyjnym okrzyknięto wyniki rozmów w Kopenhadze. Do jednego z największych zaliczono znaczne podwyższenie kwoty mlecznej dla Polski. Tymczasem w krótkim czasie okazało się, że wynegocjowana kwota jest dalece niewystarczająca, a polskim producentom grożą obecnie dotkliwe sankcje finansowe za jej przekroczenie.
Polska jest trzecim krajem pod względem wielkości użytków rolnych w UE (po Francji, Hiszpanii), natomiast kwoty przydzielone Polsce na dopłaty bezpośrednie są bardzo niskie w stosunku do krajów o zbliżonej wielkości. Niskie kwoty płatności są rezultatem wynegocjowanych niskich plonów referencyjnych zbóż dla Polski, wynoszących – 3 tony z hektara. Dla porównania - plony referencyjne dla Francji, Belgii, Irlandii, Holandii wynoszą powyżej 6 ton z hektara. Warto dodać, że w ubiegłym rokur. z budżetu unijnego Francja uzyskała 7 199 mln euro, Niemcy 5 148 mln euro, natomiast Polska tylko 823 mln euro.
Skomplikowane procedury są powodem niewielkiego wykorzystania pieniędzy z budźetu PROW. W raporcie szacuje się, że do końca 2006 r. z budżetu PROW 2004-2006 wykorzystanych zostanie nie więcej niż 50% dostępnych pieniędzy. Ponadto przyjęto błędne założenia w czasie programowania planu dla rent strukturalnych w PROW 2004-2006. Znajduje to także odbicie w projektowanym PROW na lata 2007-2013. Przy dotychczasowych założeniach dla rent strukturalnych, kwota w wysokości 476,2 mln Euro wystarczyłaby na sfinansowanie wszystkich zobowiązań zaciągniętych w ramach PROW 2007-2013 tylko dla około 14.500 beneficjentów.
W raporcie sporo uwagi poświęcono także nie rozwiązanemu do dziś problemowi zakazu importu z Polski produktów pochodzenia zwierzęcego i roślinnego do Rosji i na Ukrainę. 10 listopada 2005 r. Rosja wprowadziła zakaz importu z Polski produktów pochodzenia zwierzęcego – wieprzowiny i podrobów wieprzowych, wołowiny i podrobów wołowych, mięsa drobiu, farszu z mięsa drobiowego i surowych półproduktów mięsnych. 14 listopada 2005 r. wprowadzono dodatkowo zakaz dotyczący produktów pochodzenia roślinnego.
Wiele miejsca zajmują także problemy Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Przyczyną kłopotów z terminowym składaniem wniosków o dopłaty bezpośrednie był brak pokrycia ortofotomapą powierzchni całego kraju, co z kolei było spowodowane nienależytym wykonaniem obowiązków umownych przez jednego z wykonawców - wykonującej ortofotomapę firmy Eurosense.
Cały raport napisany jest wyjątkowo prostym i łatwym językiem. Wszyscy, którzy chcą go przeczytać, mogą ściągnąć plik .pdf (do otworzenia w bezpłatnym programie Acrobat Reader) klikając TU.