Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Co z prywatyzacją Polskiego Cukru?

29 grudnia 2014
Gabriel Janowski przypomina o sobie w związku z prtywatyzacją Krajowej Spółki Cukrowej. Przypomina, że dnia 22 grudnia 1999 r. Sejm po licznych bojach przyjął uchwałę zobowiązującą rząd do utworzenia Spółki „Polski Cukier”.
- Był to początek wyboistej drogi prowadzącej do utworzenia Krajowej Spółki Cukrowej SA - informuje Gabriel Janowski. -  Przyjęcie stosownej ustawy w kwietniu 2001 r., i kolejne zmagania na rzecz realizacji ustawy ostatecznie doprowadziły w sierpniu 2002 r., do utworzenia KSC SA. Po kilku latach restrukturyzacji Spółka w ostatnich latach osiąga wysokie dochody. Dywidenda za rok 2011/2012 wyniosła ponad 500 mln złotych /80% Skarb Państwa/.
 Prywatyzacja Spółki rozpoczęta w 2011 r. zgodnie z ustawą z udziałem plantatorów i pracowników w kwietniu 2012 r., została wstrzymana, a ostatnie dwie propozycje z 2013 r. i 2014 r., praktycznie uniemożliwiają prywatyzację i stworzyły przestrzeń do przejęcia Spółki przez osoby nieuprawnione.
      Osobiście angażowałem się w jej powstanie, a także prywatyzację, co było od początku  moim zamiarem - dodaje Janowski.  - „Polski Cukier” może być wręcz modelowym przykładem, jeżeli powiedzie się ostatni etap skutecznej obrony polskiej własności.

Poniżej prezentujemy pisma wysłane przez Gabriela Janowskiego do parlamentarzystów i przedstawicieli związków zawodowych.








POWIĄZANE

Główny Inspektorat Sanitarny wydaje coraz więcej ostrzeżeń publicznych dotyczący...

Uprawa soi przy wsparciu technologii – ciekawy kierunek dla polskich rolników Ar...

Najnowsze dane GUS pokazały zaskakująco wręcz dobre dane na temat aktywności dew...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę