aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Co dalej z doradztwem rolniczym w Polsce?

5 maja 2006

Niezwykłe znaczenia dla rozwoju wsi i obszarów wiejskich, podniesienia jakości życia rodzin wiejskich oraz upowszechnianie postępu i wdrażanie najnowszych osiągnięć naukowych do praktyki rolniczej ma system doradztwa rolniczego.

Ustawa z dnia 22 października 2004 r. o jednostkach doradztwa rolniczego(Dz.U. Nr 251, poz. 2507), która weszła życie z dniem 1 stycznia 2005 r. stworzyła podstawy do reorganizacji jednostek doradztwa rolniczego poprzez zorganizowanie 16 ośrodków doradztwa rolniczego (podległych wojewodzie) oraz Centrum Doradztwa Rolniczego (podległego Ministrowi Rolnictwa i Rozwoju Wsi).

Jednostki te przestały być jednostkami budżetowymi, a stały się państwowymi jednostkami organizacyjnymi posiadającymi osobowość prawną.
Zdaniem resoru rolnictwa przeprowadzona reorganizacja jednostek doradztwa rolniczego jest jednak niewystarczająca, zwłaszcza biorąc pod uwagę nowe zadania, jakie wynikają z założeń reformy Wspólnej Polityki Rolnej.

Po wstąpieniu do Unii Europejskiej Polska, podobnie jak i inne nowowstępujące kraje, w zakresie rolnictwa i rozwoju obszarów wiejskich została objęta przepisami Wspólnej Polityki Rolnej, funduszami strukturalnymi i innymi politykami wspólnotowymi. Odpowiedzialność za realizację przepisów Unii w tym obszarze spoczywa bezpośrednio na Ministrach Rolnictwa.
Rozporządzenia Rady (WE) nr 1782/2003 z dnia 23 września 2003 r. (ustanawiające wspólne zasady dla systemów wsparcia bezpośredniego w ramach wspólnej polityki rolnej i ustanawiające określone systemy wsparcia dla rolników) nakłada na państwa członkowskie z dniem 1 stycznia 2007 r. obowiązek zorganizowania systemu doradztwa rolniczego, dotyczącego zarządzania gospodarstwem rolnym i gruntami oraz spełnienia podstawowych wymogów, bezpieczeństwa żywności i zasad dobrej kultury rolnej, zgodnej z wymogami ochrony środowiska. System doradztwa rolniczego może być prowadzony przez jedną lub kilka wyznaczonych instytucji lub przez organizacje prywatne.

Obowiązek wdrożenia tych przepisów i zorganizowania systemu doradztwa rolniczego spoczywa na ministrach rolnictwa, którzy do końca 2006 r. powinni poinformować Komisję Europejską o podjętych działaniach.

Jak nas poinformował Marek Chrapek, podsekretarz stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi, stworzony system doradztwa rolniczego będzie oceniany i na koniec 2010 roku Komisja złoży raport o jego funkcjonowaniu. Od wyników raportu będzie zależała decyzja o obowiązkowym korzystaniu z usług doradczych przez rolników.

Korzystanie z doradztwa przez rolników jest dobrowolne. Pierwszeństwo mają mieć ci rolnicy, którzy otrzymują wsparcie w ramach płatności bezpośrednich w kwocie powyżej 15 tys. EURO rocznie. Koszty usług będą pokrywane przez środki wspólnotowe na poziomie 80% wartości kosztów kwalifikowanych. Zasady udzielania i finansowania pomocy doradczej będą określone w Programie Operacyjnym Rozwój Obszarów Wiejskich na lata 2007 – 2013.

- Obecnie pracujemy nad zwiększeniem efektywności funkcjonowania doradztwa rolniczego poprzez ocenę dotychczasowej działalności, zamianę systemu finansowania i wprowadzanie nowoczesnych rozwiązań technicznych w celu upowszechniania wiedzy rolniczej. W tym celu, w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi została powołana Grupa Robocza ds. Nauki i Doradztwa Rolniczego. Równocześnie zaplanowałem kilka konferencji na temat oceny funkcjonowania doradztwa w Polsce oraz kierunków jego rozwoju w świetle przepisów Unii Europejskiej, z udziałem ekspertów w tym zakresie oraz przedstawicieli instytucji i organizacji rolniczych. Mam nadzieję, że tak szerokie konsultacje pozwolą wypracować rozwiązanie, uwzględniające zalecenia Unii Europejskiej, zapewniające rolnikom powszechny dostęp do usług doradczych, ich wysoką jakość oraz stabilizację instytucjom systemu doradztwa rolniczego – mówi Marek Chrapek. Obecnie ośrodki doradztwa rolniczego wyposażone zostały w łącza internetowe tworząc sieć Centrów Doradztwa Otwartego. Jak zapewnia resort rolnictwa system przekazywania wiedzy i informacji za pomocą Internetu będzie doskonalony i rozwijany.

Aktualnie jednostki doradztwa rolniczego korzystają samodzielnie lub w konsorcjum ze środków finansowych Sektorowego Programu Operacyjnego „Restrukturyzacja i modernizacja sektora żywnościowego oraz rozwój obszarów wiejskich 2004-2006”. Natomiast w latach 2007 – 2013 przewiduje się dofinansowanie usług doradczych dla rolników ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Programu Rolnego.


POWIĄZANE

Ochrona fungicydowa  stała się podstawowym zabiegiem w agrotechnice uprawy zbóż ...

Nieustannie pojawiają się nowe informacje o przypadkach, w których oszuści wykor...

Już za moment rozpocznie się długo wyczekiwany gorący sezon wakacyjny. Z pomocą ...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę