Dziś tj. 17 lipca w Brukseli przed Komisją Europejską odbędzie się wysłuchanie organizowane przez Stowarzyszenie na rzecz Przystępnej Energii Słonecznej – AFASE.
Przedstawiciele ponad 30 przedsiębiorstw z branży fotowoltaicznej z całej Europy przedstawią ekonomiczne skutki nałożenia ceł na chińskie produkty fotowoltaiczne dla gospodarki europejskiej.
Te skutki to redukcja zatrudnienia oraz utrata zamówień. Argumenty przedsiębiorców przeczą optymistycznym ustaleniom Komisji Europejskiej, która twierdzi, że branża PV będzie w stanie “w cudowny sposób” przenieść działalność na inne rynki lub też zaabsorbować cła w czasach kryzysu gospodarczego.
Przykładem na to, jakie będą prawdziwe skutki wprowadzenia ceł było zgłoszenie, 9 lipca br., wniosku o upadłość przez niemiecką firmę Gehrlicher Solar AG (GSAG). Firma ta – członek AFASE – była jedną z najdłużej działających w branży energetyki słonecznej. Zarząd firmy winą za upadek przedsiębiorstwa obarczył tymczasowe cła antydumpingowe nałożone przez Komisję Europejską na panele słoneczne z Chin.
- Jedziemy do Brukseli, by starać się o zaprzestanie stosowania ceł, które okazują się być tak bardzo szkodliwe w skutkach. Nie tylko niszczą one rynek, ale także powodują utratę wielu zielonych miejsc pracy w całej Europie. Musieliśmy już teraz, po wprowadzeniu obowiązku rejestracji oraz nałożeniu tymczasowych ceł antydumpingowych, zwolnić pracowników z powodu wzrostu cen oraz spadku podaży. Mogę jedynie mieć nadzieję, że przykład firmy Gehrlicher Solar wpłynie na Komisję Europejską oraz, że nasze wysłuchanie przekona unijnych decydentów, by zaczęli działać zamiast siedzieć z założonymi rękami, kiedy nasza branża chyli się ku upadkowi – mówi Thorsten Preugschas, przewodniczący AFASE
Cła będą miały również negatywny wpływ na branżę fotowoltaiczną w Polsce. Część polskich przedsiębiorstw, które używają chińskich paneli zapewne podzieli los firmy Gehrlicher Solar. Z ankiet nadesłanych przez polskie firmy do AFASE wynika, że szykują się zwolnienia oraz znaczne zmniejszenie obrotów.
Cła na chińskie panele słoneczne wpłyną negatywnie na cały krajowy rynek OZE. Polska, jako członek UE, zobowiązana jest na mocy pakietu klimatyczno-energetycznego, do zwiększenia do 2020 r. udziału energii ze źródeł odnawialnych w tzw. miksie energetycznym do 15 proc. Osiągnięcie tego celu wymaga zwiększenia liczby przedsięwzięć w sektorze energetyki odnawialnej, w tym również inwestycji z zakresu branży energetyki słonecznej.
Obecnie udział fotowoltaiki w całkowitej produkcji energii elektrycznej w źródłach odnawialnych jest znikomy. Nałożenie ceł na importowane chińskie produkty solarne, przy jednoczesnej niepewności wokół przyszłych rozwiązań legislacyjnych dotyczących realizacji przedsięwzięć budowlanych w sektorze energetyki słonecznej, dodatkowo osłabi rozwój rynku PV w Polsce.
Stowarzyszenie na Rzecz Przystępnej Energii Słonecznej (AFASE), zarejestrowane w Niemczech, jest koalicją ponad 740 firm z branży energetyki słonecznej, zatrudniających ponad 65 tyś. osób w całej UE. Organizacja dąży do osiągnięcia wspólnego celu jakim jest promowanie korzyści płynących z wolnego handlu produktami PV.
6245523
1