25 kwietnia br. (w środę) rolnicy z województwa śląskiego spotkali się, by przedyskutować szkody w uprawach, jakie spowodowała działalność zakładów górniczych oraz naturalna obecność zwierzyny łownej (tzw. szkody łowieckie). Rolnicy chcą odszkodowania od kopalni.
Pomysł spotkania narodził się w lutym br. podczas spotkania promocyjno-informacyjnego dotyczącego przygotowań do IX kampanii przyjmowania wniosków obszarowych. I Choć tematyka szkód w uprawach nie jest dziedziną, którą ARiMR zajmuje się bezpośrednio, jednak uznano to za sprawę bardzo ważną i pomysł uzyskał akceptację dyrektora Śląskiego OR ARiMR, Stanisława Gmitruka.
Otwierając spotkanie kierownik Bieruńsko-Lędzińskiego Biura Powiatowego ARiMR Antoni Zazakowny, przywitał gości oraz zaprezentował sposób postępowania w przypadku wystąpienia szkód na gruntach zgłoszonych do programów pomocowych w ARiMR.
Spotkanie podzielono na dwie części. W pierwszej, dotyczącej szkód górniczych, przedstawiciele Kopalni Węgla Kamiennego "Ziemowit" oraz Kopalni Węgla Kamiennego "Piast" zaprezentowali zasady ubiegania się o ekwiwalent pieniężny za brak możliwości zgłoszenia gruntów do płatności obszarowych terenów zdegradowanych przez działalność zakładów górniczych.
W trakcie dyskusji zgłoszono szereg wniosków m.in. dot. dokumentacji koniecznej do przedstawienia na poszczególnych kopalniach w celu uzyskania odszkodowania oraz ujednolicenia procedur mających na celu ich uzyskiwanie. Problem braku jednolitych procedur obowiązujących na poszczególnych zakładach górniczych, a należących do jednej spółki, t.j. Kompanii Węglowej, był tematem najczęściej poruszanym w roboczej dyskusji.
W drugiej części Prezes Zarządu Śląskiej Izby Rolniczej, Roman Włodarz, szczegółowo przedstawił zasady ubiegania się o odszkodowania związane ze szkodami łowieckimi. Szczególny nacisk prezes R. Włodarz położył na prawa jakie posiadają rolnicy w przypadku zniszczenia upraw przez dzikie zwierzęta oraz różnego rodzaju zapisów prawnych, których pominięcie może skutkować dla rolnika utratą odszkodowania. Z wieloma stwierdzeniami prelegenta nie zgadzał się przedstawiciel jednego z działających na terenie działania BP Bieruń Kół Łowieckich, dzięki czemu rolnicy mogli być świadkami rzeczowej wymiany poglądów, a tym samym mieli możliwość pogłębienia wiedzy w tym temacie – informuje ARiMR.
Spotkanie było zorganizowane przez Bieruńsko-Lędzińskie Biuro Powiatowe ARiMR, woj. śląskie przy współpracy PZDR Bieruń-Lędziny.
8954283
1