Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Ceny ropy zagrażają światowej i polskiej gospodarce

5 stycznia 2016

Joanna Solska z Polityki, Łukasz Wilkowicz z Parkietu oraz Adam Rafalski z redakcji OnetBiznes jednogłośnie twierdzą, że rekordowe ceny ropy naftowej są stratą minionego tygodnia.
– Trzeba się oswajać ze złymi wiadomościami dopóki będą niepokoje w Libii – wyjaśnia Joanna Solska. – Jeśli wysoka cena ropy się utrzyma, a są prognozy, że może przekroczyć nawet 200 dolarów za baryłkę, to ograniczyłaby możliwości rozwoju gospodarki światowej, a także polskiej – twierdzi dziennikarz Parkietu. Adam Rafalski zwraca uwagę na fakt, że wzrost cen na stacjach benzynowych przełoży się na podwyżki niemal we wszystkich dziedzinach naszego życia.

- Zysk być może dla ponad półtora miliona osób pracujących zagranicą jest taki, że mogą odzyskać średnio 3 tys. z podatku, który zapłacili gdzie indziej – mówi Solska. Warunkiem takiej korzyści jest praca w kraju, który ma z Polską umowę o unikaniu podwójnego opodatkowania.

Zyskiem tego tygodnia, według Łukasza Wilkowicza, są - paradoksalnie - słabe dane z rynku pracy ze sprzedaży detalicznej i słabe oczekiwania konsumentów., - Mogą one powodować, że Radzie Polityki Pieniężnej trudniej będzie podnieść stopy procentowe – tłumaczy  . Brak podwyżki stóp procentowych to oczywiście świetna wiadomość dla spłacających kredyty.

Do zysku tygodnia Adam Rafalski zalicza pomysł ministra gospodarki, Waldemara Pawlaka o zniesieniu kłopotliwych dla przedsiębiorców ustaw. – To kosztuje gospodarkę, a tym samym przedsiębiorców ponad 37 miliardów złotych – mówi Rafalski.



POWIĄZANE

Główny Inspektorat Sanitarny wydaje coraz więcej ostrzeżeń publicznych dotyczący...

Uprawa soi przy wsparciu technologii – ciekawy kierunek dla polskich rolników Ar...

Najnowsze dane GUS pokazały zaskakująco wręcz dobre dane na temat aktywności dew...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę