Ptak_Waw_CTR_2024

Ceny mleka do negocjacji

5 stycznia 2016
Po zniesieniu kwot mlecznych rolnicy będą bezpośrednio z mleczarniami negocjować ceny skupu mleka - pisze NaszDziennik.pl. Pozwoli na to nowelizacja ustawy o organizacji rynku mleka i przetworów mlecznych, którą przyjął rząd i skierował do Sejmu.

Obecnie ceny mleka ustalają mleczarnie, bo obowiązują limity produkcji narzucone przez Komisję Europejską. Rolnicy skarżyli się często, że ceny skupu były za niskie w stosunku do kosztów produkcji. Obawiali się, że w sytuacji, gdy 1 kwietnia 2015 roku, po zakończeniu roku kwotowego2014/2015, zniesione zostaną kwoty mleczne, dojdzie do gwałtownego rozregulowania rynku, wzrostu produkcji mleka i spadku jego ceny. Dlatego KE i państwa członkowskie uzgodniły zestaw działań osłonowych, tzw. pakiet mleczny, które mają chronić interesy rolników i zakładów przetwórczych. Jednym z rozwiązań jest umożliwienie rolnikom negocjowania z mleczarniami cen, po jakich będą one kupowały od nich mleko.

W projekcie ustawy przygotowanej przez ministerstwo rolnictwa zapisano, że takie negocjacje będą mogły prowadzić „uznane organizacje producentów w sektorze mleka i przetworów mlecznych lub ich zrzeszenia”. To praktyczne rozwiązanie, bo trudno oczekiwać, aby zakład mleczarski negocjował cenę oddzielnie z każdym z tysięcy rolników, jacy dostarczają im mleko.

– Z drugiej strony ustawa zapewne skłoni rolników do zawiązywania grup producentów, jeśli akurat nie należą oni do spółdzielni mleczarskiej – mówi Andrzej Lisicki, doradca rolny.

– Hodowcy krów nie mieli bowiem niejako przymusu ekonomicznego, żeby takie grupy zawiązywać. Ale dla większości producentów mleka sytuacja nie powinna się radykalnie zmienić, bo należą oni do spółdzielni mleczarskiej, do której sprzedają mleko. Mają prawo wyboru jej zarządu, rady nadzorczej, więc nie sądzę, aby władze takiej spółdzielni robiły coś wbrew interesom swoich członków, zwłaszcza w przypadku cen mleka – tłumaczy Lisicki.

Nadzór nad rynkiem mleka zachowa Agencja Rynku Rolnego, która została upoważniona do wydawania decyzji o uznaniu organizacji producentów mleka i ich zrzeszeń, ma też je kontrolować i w razie konieczności nakładać kary na te organizacje, które będą łamały zapisy ustawy.

Ponadto w ustawie zapisano też zmienione regulacje dotyczące działającego jeszcze przez dwa lata systemu kwotowania produkcji mleka. Dotyczą one m.in. przekazywania indywidualnych kwot mlecznych do krajowej rezerwy w przypadkach, gdy nie ma możliwości zakończenia postępowań dotyczących dziedziczenia gospodarstw rolnych wraz z przypisanym mu limitem produkcyjnym.

Wprowadzono również przepisy upraszczające procedurę wpisu podmiotów skupujących mleko do rejestru prowadzonego przez ARR (uchylono dotychczasowy obowiązek wskazywania przez taki podmiot weterynaryjnego numeru identyfikacyjnego).


POWIĄZANE

Decyzja o zainstalowaniu kotła na ekogroszek może znacząco wpłynąć na komfort i ...

W minionym roku na polskich drogach w czasie Wszystkich Świętych doszło do 118 w...

Przechowywanie warzyw w odpowiednich warunkach to klucz do zachowania ich świeżo...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę