W najcieplejszych regionach Polski takich jak Dolny Śląsk czy Wielkopolska rolnicy już sieją kukurydzę. W tym roku powierzchnia upraw z przeznaczeniem na kiszonkę ma nieco wzrosnąć, natomiast na ziarno spaść. Dlaczego?
Od 3 lat sytuacja producentów kukurydzy na ziarno jest niedobra, a zdaniem ekspertów 2 ostatnie lata były wręcz tragiczne szczególnie w środkowej Polsce. W optymalnych warunkach koszty poniesione na hektar upraw to około 1500 złotych, jeśli jednak wilgotność ziarna przekracza 32 %, to trzeba się poważnie zastanowić nad suszeniem takiego surowca.
Zdaniem prof. Tadeusza Michalskiego z Polskiego Związku Producentów Kukurydzy -lepiej jest wtedy zakisić mokre ziarno i skarmiać nim świnie, bydło i drób. Na razie nie wiadomo co będzie z przetwórstwem kukurydzy na alkohol etylowy, gorzelnie stoją, produkcja jest na granicy opłacalności.
Bardzo dobrze wygląda jedynie produkcja biomasy z kukurydzy zlokalizowana przy zachodniej granicy. Na ten produkt jest bardzo duży popyt. Biomasy używanej do biogazowni brakuje w całych Niemczech. Teraz polscy producenci mogą ten towar sprzedawać za granicę w każdej ilości, a nasi rolnicy mają zapewniony zbyt na swój surowiec.
Ceny suszonego ziarna kukurydzy Zł/t
2005 r 380
2006 r 600-730
pocz. 2007r ponad 700
teraz 600-650
W porównaniu z 2005 rokiem w ubiegłym sezonie ceny suchego ziarna kukurydzy wzrosły prawie dwukrotnie. Na początku tego roku utrzymywał się ich wysoki poziom, ale teraz trudno znaleźć nabywcę za 650 złotych.
Bardzo wysokie ceny ziarna często nie były w stanie zrekompensować producentom kukurydzy strat poniesionych w 2006 . Średnie krajowe plony były w ubiegłym roku wyjątkowo niskie. Teraz
eksperci prognozują powrót do wielkości bliskiej 60 kwintali z hektara, ale o tym ostatecznie zadecyduje pogoda.