Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

CBOS: zdaniem większości Polaków sytuacja w kraju zmierza w złym kierunku

27 stycznia 2012
Większość Polaków uważa, że sytuacja w kraju zmierza w złym kierunku; od zeszłego miesiąca nastroje społeczne nie zmieniły się - wynika z sondażu CBOS.
Początek roku przyniósł stabilizację nastrojów społecznych. W żadnej z badanych dziedzin nie odnotowano pogorszenia nastrojów, natomiast w kilku - minimalną poprawę. W prognozach nie pogłębił się pesymizm, który pod koniec ub. roku pojawił się we wszystkich analizowanych obszarach życia społecznego - informuje CBOS.
W ciągu ostatniego miesiąca praktycznie nie zmieniły się opinie o rozwoju sytuacji w kraju. Nadal większość respondentów (56 proc., wzrost o 2 punkty) uważa, że zmierza ona w złym kierunku, a jedna czwarta (26 proc.) jest przeciwnego zdania.
Sytuację polityczną w Polsce dwie piąte badanych (41 proc.) określa jako przeciętną, a niemal tyle samo (39 proc., wzrost o 2 punkty) postrzega jako złą. Podobnie jak w poprzednich miesiącach, stosunkowo niewielka grupa respondentów (14 proc.) jest zadowolona z jakości życia politycznego w kraju.
W porównaniu z zeszłym miesiącem minimalnie polepszyły się oceny sytuacji gospodarczej. Obecnie jedna piąta badanych uważa, że jest ona dobra (22 proc., wzrost o 3 punkty), a ponad jedna trzecia ocenia, że zła (36 proc., spadek o 2 punkty). Odsetek osób określających stan polskiej gospodarki jako przeciętny wyniósł 37 proc. (spadek o 2 punkty).
W porównaniu z poprzednim miesiącem minimalnie poprawiły się oceny sytuacji w zakładach pracy. Obecnie co drugi pracujący (51 proc., wzrost o 3 punkty) określa sytuację w swoim zakładzie pracy jako dobrą, niespełna co trzeci (31 proc., spadek o 2 punkty) uważa, że jest ona przeciętna, a co szósty (17 proc.) - że zła.
W stosunku do grudnia prognozy rozwoju sytuacji w kraju w najbliższym roku niewiele się zmieniły. Nadal ponad dwie piąte badanych (44 proc., spadek o 2 punkty) uważa, że w ciągu roku sytuacja w Polsce się pogorszy, więcej niż jedna trzecia (37 proc.) - że się nie zmieni, a co ósmy respondent (12 proc., wzrost o 2 punkty) sądzi, że się ona poprawi.
W styczniu nastąpiła również stabilizacja przewidywań dotyczących stanu polskiej gospodarki. Obecnie najwięcej osób (44 proc., wzrost o 3 punkty) uważa, że w ciągu najbliższego roku sytuacja gospodarcza się nie zmieni, ponad jedna trzecia (36 proc., spadek o 2 punkty) obawia się pogorszenia, a co ósmy (12 proc.) oczekuje poprawy.
Prognozy sytuacji w zakładach pracy nie zmieniły się znacząco w stosunku do ubiegłego miesiąca. Niemal co piąty pracujący (18 proc.) obawia się, że w najbliższym roku sytuacja w jego zakładzie pracy się pogorszy, co siódmy zaś (15 proc.) sądzi, że się ona poprawi. Niezmiennie największa grupa zatrudnionych (61 proc., wzrost o 5 punktów) uważa, że w tym zakresie nic się nie zmieni.
Od grudnia praktycznie nie zmieniło się poczucie zagrożenia bezrobociem. Nadal nieco ponad jedna trzecia zatrudnionych (36 proc.) obawia się utraty pracy, a trzy piąte pracujących (61 proc.) ocenia swoją sytuację zawodową jako stabilną.
W ciągu ostatniego miesiąca nie zmieniły się znacząco oceny sytuacji na lokalnych rynkach pracy. Obecnie jedna trzecia Polaków (34 proc., spadek o 3 punkty) jest zdania, że w ich okolicy można znaleźć zatrudnienie, przy czym większość z nich (32 proc.) uważa, że trudno jest o pracę odpowiednią. Prawie dwie trzecie badanych (62 proc., wzrost o 3 punkty) sądzi, że w ich okolicy trudno jest znaleźć jakąkolwiek pracę (42 proc.), bądź nie ma jej wcale (20 proc.).
Na ocenę lokalnych rynków pracy wpływ ma wielkość miejscowości zamieszkania. W przypadku największych miast jedna trzecia badanych uważa, że na lokalnym rynku pracy trudno jest znaleźć jakąkolwiek pracę, bądź nie ma jej w ogóle. Natomiast wśród mieszkańców najmniejszych miast (do 20 tys.) zdanie takie wyraża trzy czwarte badanych, a wśród mieszkańców wsi - dziewięciu na dziesięciu.
Ponadto sytuację na lokalnych rynkach pracy częściej pozytywnie oceniają osoby w wieku 25-44 lata, co odzwierciedla trudniejszą sytuację na rynku pracy osób najmłodszych oraz starszych. Większy optymizm w kwestii możliwości znalezienia pracy w swoim otoczeniu cechuje mężczyzn niż kobiety.
Badanie przeprowadzono w dniach 5-11 stycznia na liczącej 1058 osób reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski


POWIĄZANE

Główny Inspektorat Sanitarny wydaje coraz więcej ostrzeżeń publicznych dotyczący...

Uprawa soi przy wsparciu technologii – ciekawy kierunek dla polskich rolników Ar...

Najnowsze dane GUS pokazały zaskakująco wręcz dobre dane na temat aktywności dew...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę