Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Całun Turyński na żywo! Ale nie w Telewizji Polskiej

3 grudnia 2015
Wielki dar Ojca Św. Benedykta XVI będzie można zobaczyć na żywo za pomocą ekranów – w tym smarphonów - przypomina portal prawy.pl. Niestety, wygląda na to, że nie pokaże go na żywo Telewizja Polska S.A. Transmisja będzie za to na antenie włoskiej telewizji RAI 1, dostępnej drogą satelitarną w całej Europie.
 
Telewizja Polska nie postarała się o prawa do transmisji z Turynu. Na pytanie portalu prawy.pl o możliwość transmisji, Zespół Prasowy TVP S.A. odpowiedział: „z uwagi na to, że RAI robi własny program z tego wydarzenia, a  w ofercie EBU wciąż nie ma międzynarodowego sygnału z wystawienia Całunu, jeśli tylko pojawi się możliwość pobrania sygnału i zostanie on umiędzynarodowiony, to oczywiście możemy pokazać wydarzenie w TVP Info.”
 
TVP S.A. informuje jednocześnie, że o zakup prawa do powtórnej emisji godzinnego programu włoskiej RAI będzie ubiegała się Redakcja Programów Katolickich. Nie wiadomo jednak, kiedy nastąpi emisja.
 
Decyzję o wystawieniu płótna podjął Ojciec Święty Benedykt XVI na krótko przed ogłoszeniem abdykacji. To on jest jego jedynym właścicielem. Ostatnio Całun Turyński wystawiony był publicznie w maju 2010 roku. Następnie przeszedł skomplikowany proces konserwacji.
 
W Wielką Sobotę, 30 marca widzowie na całym świecie będą mogli śledzić transmisję wystawienia płótna w katedrze w Turynie. W samym budynku będą mogły jednak przebywać wyłącznie grupy ludzi chorych, niepełnosprawnych i młodzieży. Pozostali – wyłącznie przez telewizję oraz specjalnie przygotowaną aplikację na smatphony. Po raz pierwszy Całun Turyński został pokazany w telewizji 23 lipca 1973 roku.
 
Podczas ostatniego wystawienia całunu, Ojciec Św. Benedykt XVI nazwał go „ikoną Wielkiej Soboty”. - Całun jest ikoną Wielkiej Soboty. W istocie jest on grobowym płótnem, które owinęło ciało ukrzyżowanego człowieka, co całkowicie odpowiada temu, co Ewangelie mówią nam o Jezusie. Całun Turyński przynosi nam obraz tego, jak jego ciało leżało w grobie w tym czasie, który chronologicznie był krótki - około półtora dnia - ale był bezmierny, nieskończony w swej wartości i w swym znaczeniu – powiedział Benedykt XVI pielgrzymując do turyńskiej katedry.
 
- To jest dla mnie moment szczególnie oczekiwany - wyznał w maju 2010 roku mówiąc o swojej pielgrzymce do katedry Jana Chrzciciela. - Już wcześniej widziałem święty Całun, ale tym razem przeżywam tę pielgrzymkę i tę wizytę z wyjątkową intensywnością. Może dlatego, że z biegiem lat sprawia, że jestem bardziej wrażliwy na orędzie tej nadzwyczajnej ikony i przede wszystkim, że jestem tu jako następca świętego Piotra i noszę w mym sercu cały Kościół, a nawet całą ludzkość – przyznał.
 
W naszych czasach, zwłaszcza po ubiegłym stuleciu, ludzkość stała się szczególnie wrażliwa na tajemnicę Wielkiej Soboty. U schyłku XIX wieku Nietzsche pisał: >>Bóg nie żyje! To my go zabiliśmy!<< To znane sformułowanie, gdy mu się dobrze przyjrzeć, zostało niemal dosłownie zaczerpnięte z tradycji chrześcijańskiej. Często powtarzamy je podczas Drogi Krzyżowej, może nie zdając sobie w pełni sprawy z tego, co mówimy  - powiedział papież w katedrze w Turynie, gdzie wystawiony jest Całun.
 
Zwracając się do wiernych zauważył także: „Po dwóch wojnach światowych, obozach i gułagach, Hiroszimie i Nagasaki nasza epoka stała się coraz bardziej Wielką Sobotą. Ciemność tego dnia porusza wszystkich, którzy zadają sobie pytania o życie, a w sposób szczególny nas wierzących” - Nas również dotyczy nas ta ciemność – podkreślił.
 
W Całun, zgodnie z tradycją owinięte było ciało Jezusa po zdjęciu z krzyża. Do tej pory jakiekolwiek próby jego skopiowania nie powiodły się. W 2010 roku, arcybiskup Turynu ks. kard. Severino Poletto powiedział, że „nie ma matematycznej pewności, że Całun to autentyczne płótno, w które zawinięto ciało Chrystusa”.
 
W 1998 roku Ojciec Św. Jan Paweł II stwierdził: „Całun jest wyzwaniem dla rozumu. Od każdego człowieka, a zwłaszcza od uczonego wymaga przede wszystkim wysiłku, który pozwoli mu przyjąć z pokorą głębokie przesłanie, przemawiające do jego umysłu i dotykające jego życia. Kościół zatem nie posiada właściwej kompetencji, by wypowiadać się w tych sprawach. Dlatego powierza uczonym zadanie prowadzenia dalszych badań, mających na celu znalezienie odpowiedzi na pytania związane z Całunem.”

POWIĄZANE

Główny Inspektorat Sanitarny wydaje coraz więcej ostrzeżeń publicznych dotyczący...

Uprawa soi przy wsparciu technologii – ciekawy kierunek dla polskich rolników Ar...

Najnowsze dane GUS pokazały zaskakująco wręcz dobre dane na temat aktywności dew...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę