Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Była minister rolnictwa Rosji wśród podejrzanych o korupcję

5 stycznia 2016
Była minister rolnictwa Federacji Rosyjskiej Jelena Skrynnik w środę zaprzeczyła, jakoby była współodpowiedzialna za rzekome zdefraudowanie 39 mld rubli (1,25 mld dolarów) na szkodę spółki Rosagroleasing specjalizującej się w leasingu maszyn rolniczych.
Skrynnik, która na czele resortu rolnictwa stała w latach 2009-12, tj. w czasie, gdy premierem FR był Władimir Putin, uczyniła to w wywiadzie dla wielkonakładowej "Komsomolskiej Prawdy".

O domniemanych nadużyciach w Rosagroleasingu poinformowała państwowa telewizja Rosija w nadanym w nocy ze wtorku na środę programie publicystycznym "Specjalny korespondent", wiążąc je ze Skrynnik, która kierowała tą spółką w latach 2001-2008.
51-letnia Skrynnik przypomniała, że gdy w 2008 roku odchodziła z Rosagroleasingu zadłużenie spółki wynosiło 1 mld RUB (32,25 mln USD), co - jak zaznaczyła - zostało odnotowane w raporcie pokontrolnym sporządzonym przez Izbę Obrachunkową FR, odpowiedniczkę polskiej Najwyższej Izby Kontroli. "A teraz mają długi w wysokości 39 mld rubli, które nie wiedzieć czemu nazywają defraudacją" - oświadczyła.
Skrynnik przypomniała również, że kiedy w 2009 roku została ministrem rolnictwa, odwołano ją z rady dyrektorów (rady nadzorczej) Rosagroleasingu, a na szefa tej struktury powołano ówczesnego wicepremiera Wiktora Zubkowa.
Według byłej minister rolnictwa zadłużenie Rosagroleasingu zwiększono po jej odejściu ze spółki, przy czym - świadomie, by zdekapitalizować spółkę i sprzedać jako generującą straty.
Skrynnik zdystansowała się też wobec swojego dawnego bliskiego współpracownika, byłego dyrektora departamentu administracyjnego Ministerstwa Rolnictwa Olega Donskicha, podejrzewanego przez MSW FR o zagarnięcie w latach 2007-2009 - również na szkodę Rosagroleasingu - 500 mln rubli (16,1 mln dolarów).
Autorzy "Specjalnego korespondenta" utrzymują, że środki finansowe spółki zostały wyprowadzone na rachunki brytyjskiej firmy Brice Baker, założonej przez Skrynnik, a także rosyjskiej kompanii AgroEuroSojuz, którą kieruje brat byłej minister, znany kierowca rajdowy Leonid Nowicki.
Donskich zbiegł z Rosji i ukrywa się za granicą. Jest ścigany międzynarodowym listem gończym. Także Skrynnik przebywa za granicą, prawdopodobnie we Francji, gdzie ma luksusową rezydencję.
Zapytana przez reportera "Specjalnego korespondenta", czy stawi się w Komitecie Śledczym FR na przesłuchanie w sprawie nadużyć w Rosagroleasingu, była szefowa resortu rolnictwa odpowiedziała przecząco, dodając, że obecnie korzysta z urlopu macierzyńskiego po urodzeniu w sierpniu bliźniąt.
Skrynnik, absolwentka Instytutu Medycznego w Czelabińsku (1986) i moskiewskiej Akademii Gospodarki Narodowej przy rządzie FR (1992), uważana jest za jednego z czołowych specjalistów w Rosji w sferze leasingu. Nadano jej nawet przydomek Madame Leasing. Tajniki leasingu poznawała na stażach w Niemczech i we Francji. W latach 1997-2001 stała na czele Rosyjskiego Stowarzyszenia Firm Leasingowych.
Skrynnik jest już trzecim ministrem z byłego gabinetu Putina, który znalazł się w kręgu podejrzeń o korupcję. Komitet Śledczy FR prowadzi także dochodzenie w sprawie poważnych oszustw finansowych w Ministerstwie Obrony, kierowanym do niedawna przez Anatolija Sierdiukowa. W środę śledczy nie wykluczyli, że zostanie on wkrótce przesłuchany. Na razie - w charakterze świadka.
Natomiast aresztowany został już były wiceminister rozwoju regionalnego Roman Panow, który odpowiadał za organizację wrześniowego szczytu APEC we Władywostoku. Oskarżono go o zdefraudowanie 93,3 mln rubli (3 mln dolarów), które były przeznaczone na przygotowanie forum.
W marcu 2011 roku Borys Niemcow i inni liderzy opozycji zarzucili Putinowi, że pod jego rządami korupcja w Rosji "przestała być problemem, a stała się systemem". Zarzut ten postawili w raporcie "Putin. Korupcja". Ocenili w nim, że takiego złodziejstwa i łapówkarstwa, jak przy Putinie, Rosja nie znała w całej swojej historii.
Niemcow szacuje, że obrót korupcyjny w Rosji osiągnął 300 mld dolarów rocznie, co stanowi prawie 15 proc. jej produktu krajowego brutto.

POWIĄZANE

Główny Inspektorat Sanitarny wydaje coraz więcej ostrzeżeń publicznych dotyczący...

Uprawa soi przy wsparciu technologii – ciekawy kierunek dla polskich rolników Ar...

Najnowsze dane GUS pokazały zaskakująco wręcz dobre dane na temat aktywności dew...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę