Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Bydło rzeźne się opłaca

21 lipca 2012
Bank Gospodarki Żywnościowej podaje, że w UE w pierwszej połowie br. panowała bardzo dobra sytuacja dla producentów bydła rzeźnego - ceny były stabilne i utrzymywały się na wysokim poziomie.
Przeciętna cena młodych byków kategorii jakościowych URO wahała się w br. w wąskim przedziale od 3,71 EUR/kg do 3,83 EUR/kg (w masie poubojowej). Dla porównania na początku ubiegłego roku ceny oscylowały w granicach 3,55 EUR/kg, w połowie roku obniżyły się do 3,30 EUR/kg, aby pod koniec roku poszybować do 3,80 EUR/kg.
- Jak widać w bieżącym roku ceny są znacznie wyższe i jak dotychczas bardziej stabilne niż w roku ubiegłym. Przeciętna cena w pierwszym półroczu była o 10 proc. (0,34 EUR/kg) wyższa niż rok temu. Jednocześnie, według danych Komisji Europejskiej, ceny pasz dla bydła były w tym okresie o około 7 proc. niższe niż przed rokiem - oceniają analitycy Banku BGŻ.
Ich zdaniem, wysokie ceny bydła na rynku unijnym wynikają ze splotu kilku korzystnych czynników. Po pierwsze wysokie są ceny wołowiny na świecie - obniżyła się światowa produkcja, a popyt na wołowinę zgłaszany przez niektóre kraje rozwijające się jest nadal stosunkowo wysoki. Po drugie, unijnym eksporterom pomaga niski kurs euro wobec głównych walut. Pomaga on utrzymać stosunkowo dobre wyniki eksportu - wprawdzie sprzedaż poza UE w pierwszych czterech miesiącach 2012 r. była o 28 proc. niższa niż w bardzo dobrym początku 2011 r., jednak porównywalna z tym samym okresem w 2010 roku.
- Ten relatywnie wysoki popyt zagraniczny spotyka się na wewnętrznym rynku unijnym z niską podażą bydła rzeźnego (pogłowie w grudniu 2011 r. mniejsze o 1 proc. niż rok wcześniej). Stąd, nawet mimo słabego popytu wewnętrznego, ceny utrzymują się na wysokich poziomach.



POWIĄZANE

20 listopada 2024 roku, w Warszawie odbyło się VI Posiedzenie Krajowej Rady Izb ...

Minister Polityki Agrarnej i Żywności Ukrainy Witalij Koval oraz Minister Rolnic...

Według stanu na 20 listopada od początku tego miesiąca koleją na Ukrainie przewi...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę