Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Braniewo znów będzie warzyć piwo

5 czerwca 2006

Nowy browar, który oficjalnie rozpoczął w czwartek działalność, kosztował siedem milionów euro i produkować ma milion hektolitrów piwa rocznie.

W połowie lat dziewięćdziesiątych zakład w Braniewie był perłą w koronie koncernu Elbrewery. W 1994 r. uchodził za najnowocześniejszy w Polsce, produkował milion hektolitrów piwa EB rocznie i zatrudniał 200 osób. W 1997 r. spółka EB (browary w Braniewie, Elblągu i Gdańsku) osiągnęła zdolność produkcyjną ok. 3,4 mln hl rocznie. Największe dziś firmy w branży Żywiec i Kompania Piwowarska wytwarzają po ok. 100 mln hl.

W 1998 r. doszło do fuzji EB i Żywca. Powstała Grupa Żywiec (w jej skład weszły też browary w Warce i Leżajsku). Na rynku było coraz więcej piwa Żywiec, a coraz mniej EB. W 2003 r. Żywiec zamknął braniewski zakład, uzasadniając tę decyzję wysokimi kosztami produkcji.

Pracę straciły 142 osoby. Większość z nich dostała odprawy wynoszące od 25 tys. do 80 tys. zł. Żywiec zdemontował i wywiózł z Braniewa nowoczesną warzelnię. W sierpniu 2003 r. browar kupił Dr. Witt. W umowie sprzedający umieścił klauzulę zakazującą kupującemu warzenia piwa w dawnym browarze.

- Postępowanie Żywca było dla naszego miasta tragedią. Tu zawsze mieliśmy tradycje piwowarskie, wysoko wykwalifikowanych ludzi - wylicza burmistrz Henryk Mroziński.

Dr. Witt ogłosił, że zainwestuje 20 mln zł w linię do produkcji soków i wody. - Ich aktywność trwała krótko. Wyprodukowali trochę wody mineralnej, zatrudnili kilkanaście osób i zakończyli działalność - wspomina burmistrz.

W ubiegłym roku browar został sprzedany spółce, której głównym udziałowcem jest elbląski przedsiębiorca Andrzej Konończuk. Rodzina Konończuków ma w Elblągu m.in. firmę Andrex, zajmującą się międzynarodową spedycją i handlem.

W Braniewie warzone będzie piwo marki Barkas. Jego recepturę przygotował Robert Zygo, dyrektor ds. produkcji, który wcześniej opracowywał receptury piw dla EB i Grupy Żywiec.

- Na razie sprzedajemy w Polsce północnej. Do końca roku chcemy osiągnąć 200 tys. hl. A docelowo mamy w planach milion hektolitrów rocznie - mówi w rozmowie z "Rz" Marek Malinowski, prezes browaru.

Na razie firma zatrudniła 110 osób, byłych pracowników browaru. Do końca roku ma ich być 140. Burmistrz Mroziński przyznaje, że otwarcie zakładu to dla miasta najlepsza w tym roku wiadomość. Miasto zwolniło browar z podatku od nieruchomości.


POWIĄZANE

Główny Inspektorat Sanitarny wydaje coraz więcej ostrzeżeń publicznych dotyczący...

Uprawa soi przy wsparciu technologii – ciekawy kierunek dla polskich rolników Ar...

Najnowsze dane GUS pokazały zaskakująco wręcz dobre dane na temat aktywności dew...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę