Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Bony dla bezrobotnych

15 stycznia 2015
Polacy wciąż niezbyt chętnie zmieniają miejsce zamieszkania w poszukiwaniu pracy - podaje Newseria.pl. Zwiększenie mobilności pracowników będzie jednym z ważniejszych wzywań w tym roku. Pomagają w tym bony dla młodych bezrobotnych, wprowadzone w ubiegłym roku przez resort pracy. Z różnego typu pomocy oferowanej młodym przez urzędy pracy skorzystało ponad 13 tys. osób, w tym ponad 700 z bonów na zasiedlenie.

– Wyzwaniem dla polskiego rynku pracy na najbliższe lata jest obalenie mitu, że to praca ma mnie znaleźć, a nie ja mam poszukiwać pracy, czyli chodzi o mobilność geograficzną kandydatów – przekonuje Anna Wicha, dyrektor generalna Adecco Poland, agencji doradztwa personalnego.

W krajach zachodnich takiego problemu nie. Zmiana miejsca zamieszkania w związku ze zmianą pracy jest częstym zjawiskiem. Sprzyja temu również specjalnie przygotowana infrastruktura, czyli m.in. duży rynek mieszkań na wynajem. To przeprowadzka i zmiana mieszkania jest właśnie jednym z częstszych powodów, dla którego młodzi rezygnują z danej oferty pracy.

– Musimy to w swojej mentalności zmienić, zwłaszcza że liczby, które dotyczą bezrobocia w poszczególnych regionach, są bardzo różne. W Poznaniu wynosi ono mniej niż 5 proc., we Wrocławiu czy Krakowie podobnie, natomiast ściana wschodnia, gdzie poszukiwane są podobne kompetencje co w innych dużych miastach, barierą pozostaje dostępność tych kandydatów na rynku pracy – wyjaśnia Anna Wicha.

Według najnowszych statystyk GUS na koniec listopada najwyższe bezrobocie było w województwie warmińsko-mazurskim (18,3 proc.). W niektórych podregionach stopa bezrobocia przekraczała nawet poziom 20 proc.

W zwiększaniu mobilności pracowników pomóc mają bony relokacyjne dla młodych bezrobotnych.

Kwota bonu relokacyjnego (na zasiedlenie) wynosi maksymalnie 200 proc. przeciętnego wynagrodzenia (w listopadzie 2014 r. wyniosło 4 004,80 zł brutto - red.) i może uzyskać go osoba podejmująca pracę w odległości co najmniej 80 km lub 3 godzin czasu dojazdu od aktualnego miejsca zamieszkania. Jak podaje MPiPS, od startu programu w połowie 2014 r. do tej pory z takiej formy pomocy skorzystało 740 bezrobotnych.

– Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej wprowadziło pomysł bonów relokacyjnych dla osób bezrobotnych. Pracodawca musi dać jakąś gwarancję, że takiego pracownika zatrudni albo że część ryzyka bierze na siebie i sam z potencjalnym pracownikiem ustala zasady płatności za relokację – tłumaczy dyrektor generalna Adecco Poland.

Bony relokacyjne, obok bonów szkoleniowych, stażowych i zatrudnieniowych, są częścią szerszego planu poprawy sytuacji młodych ludzi na rynku pracy. Łącznie ze wszystkich rodzajów bonów skorzystało już od maja 13 tys. osób.


POWIĄZANE

20 listopada 2024 roku, w Warszawie odbyło się VI Posiedzenie Krajowej Rady Izb ...

Minister Polityki Agrarnej i Żywności Ukrainy Witalij Koval oraz Minister Rolnic...

Według stanu na 20 listopada od początku tego miesiąca koleją na Ukrainie przewi...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę