Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Biopaliwa szkodzą bardziej niż ropa naftowa?

7 lutego 2012
Wyciekł wewnętrzny, poufny raport Komisji Europejskiej, dotyczący biopaliw. Konkluzja jest dość jednoznaczna, zielone paliwo może szkodzić środowisku bardziej niż benzyna, czy olej napędowy - pisze portal wnp.pl. Aby uzyskać tereny pod uprawy soi i rzepaku wycina się lasy i osusza mokradła. Powoduje to większy problem z gazami cieplarnianymi niż spalanie węglowodorów.
O problemie pisze witryna informacyjna UE euractiv.com. Co czytamy w raporcie?

Kiedy pod uwagę weźmie się kryteria ILUC (pośredniej zmiany sposobu użytkowania gruntów), okazuje się że emisje gazów cieplarnianych z biopaliw, takich jak olej palmowy i sojowy oraz rzepakowy, są wyższe niż z paliw kopalnych.

- Myślę, że badania wyraźnie wskazują, że z powodu wylesiania w obszarach Azji Południowo-Wschodniej związanego z uprawą roślin na produkcję biopaliw dochodzi do negatywnego wpływu na klimat - mówi Robbie Blake z organizacji Friends of the Earth.

Co ciekawe do raportu nie odniosła się jeszcze KE tłumacząc, że jeszcze nie przegłosowała wniosków.

Biopaliwa budzą wiele kontrowersji. Z jednej strony zmniejszają zapotrzebowanie na energię z paliw kopalnych, z drugiej powodują wzrost kosztów żywności i negatywny wpływ na środowisko (potrzeba upraw).

Unia Europejska w zeszłym roku opublikował cele, które chce osiągnąć w zakresie odnawialnych źródeł energii do roku 2020. Udział biopaliw w całkowitym zużyciu paliwa ma wzrosnąć do 10 procent. Wykorzystanie biopaliw w UE stale rośnie, większość państw członkowskich jest w połowie drogi do celów realizacji na rok 2020.




POWIĄZANE

Główny Inspektorat Sanitarny wydaje coraz więcej ostrzeżeń publicznych dotyczący...

Uprawa soi przy wsparciu technologii – ciekawy kierunek dla polskich rolników Ar...

Najnowsze dane GUS pokazały zaskakująco wręcz dobre dane na temat aktywności dew...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę