Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Bio-opóźnienie

26 lipca 2007
Wprowadzenie ulgi w akcyzie na biopaliwo jeszcze w tym roku jest - mało realne - twierdzi Urząd Ochrony Konsumentów i Konkurencji zarzucając urzędnikom opieszałość. Przedstawiciele branży biopaliwowej nie kryją oburzenia. Ich zdaniem, to znacznie opóźni uruchomienie produkcji biokomponentów.

Informacja o opóźnieniach we wprowadzeniu niższej akcyzy na produkcję Biopaliw dziwi o tyle, że jeszcze dwa tygodnie temu resort finansów zapewniał o jej szybkim wprowadzeniu.

Jakub Lutyk Ministerstwo Finansów, wypowiedź z 10 lipca: - Procedura notyfikacyjna trwa zwykle do trzech miesięcy. Więc jeżeli to w najbliższych dniach wpłynie do Komisji Europejskiej, nie ma zagrożenia, te przepisy dotyczące akcyzy w ustawie biopaliwowej śmiało jeszcze przed końcem roku wejdą w życie.

Niestety, pewne już jest, że tak się nie stanie. Uchwalona przez Sejm stosowna nowelizacja ustawy, nie trafiła jeszcze do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, który zobowiązany jest powiadomić o niej Brukselę. Wprowadzenie ulgi w akcyzie wymaga uzyskania zgody Komisji Europejskiej. Póki co takiej zgody nie ma, a unijne procedury wykluczają szybkie wcielenie ustawy w życie.

Piotr Pełka Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów: - W 99 przypadkach na 100 Komisja zadaje pytania, oczekuje dodatkowych informacji, wyjaśnień. W zależności od tego ile rund takich pytań będzie, wtedy Komisja zakończy postępowanie.

Przedstawiciele branży biopaliwowej nie kryją rozgoryczenia. Tym bardziej, że wprowadzenie ulg w akcyzie znacznie przyspieszyłoby uruchomienie produkcji biopaliw w Polsce. - Liczyliśmy na to, że otworzy się rynek na paliwa typu B100 - mówi Tomasz Pańczyszyn, Krajowa Izba Biopaliw.

Chodzi o ustawę uchwaloną w maju tego roku. Według zawartych w niej przepisów, o 6 groszy zwiększona zastałaby ulga w akcyzie za litr biokomponentu w benzynie, i o niecałe 5 groszy w oleju napędowym.

Ta sama ustawa obniżyłaby także z 20 – stu groszy do 1 stawkę akcyzy na tak zwane paliwa samoistne. Opóźnienie we wprowadzeniu tych przepisów skutecznie blokuje produkcję biokomponentów, która z braku opłacalności w tej chwili praktycznie nie istnieje.


POWIĄZANE

Główny Inspektorat Sanitarny wydaje coraz więcej ostrzeżeń publicznych dotyczący...

Uprawa soi przy wsparciu technologii – ciekawy kierunek dla polskich rolników Ar...

Najnowsze dane GUS pokazały zaskakująco wręcz dobre dane na temat aktywności dew...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę