Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Będziemy dłużej pracować

5 stycznia 2016
W piątek 11 maja Sejm przyjął rządowe projekty ustaw o wydłużeniu wieku emerytalnego i emeryturach mundurowych.Za przyjęciem ustawy emerytalnej głosowało 268 posłów, przeciw było 185, zaś dwóch wstrzymało się od głosu. Wcześniej  Sejm w głosowaniu nie przychylił się do wniosku Prawa i Sprawiedliwości i Solidarnej Polski o odrzucenie projektu. Ustawa o emeryturach mundurowych przyjęta została głosami 272 posłów, przy sprzeciwie 177 i wstrzymaniu się od głosu jednego posła.
Zdaniem premiera RP Donalda Tuska reforma ta  jest częścią cywilizacyjnego i ustrojowego przedsięwzięcia, jakim jest zbudowanie względnie bezpiecznego systemu emerytalnego.

- Alternatywą dla podniesienia i zrównania wieku emerytalnego musiałoby być radykalne i trwałe podniesienie składki emerytalnej, jeśli emerytury miałyby starczać ledwie na przeżycie – mówi Donald Tusk.

Ustawa zrównująca wiek emerytalny kobiet i mężczyzn oraz podnosząca wiek emerytalny kobiet przewiduje, że od 2013 r. wiek przejścia na emeryturę będzie wzrastał o trzy miesiące każdego roku. Ustawa zakłada, że mężczyźni osiągną docelowy wiek emerytalny 67 lat w 2020 r., a kobiety w 2040 r.

Jak informuje Kancelaria Premiera Rady ministrów ustawa emerytalna umożliwia m.in. przejście na wcześniejszą, tzw. częściową, emeryturę. Prawo do emerytur częściowych przysługuje kobietom w wieku 62 lat, mającym co najmniej 35 lat stażu ubezpieczeniowego oraz mężczyznom, którzy ukończyli 65 lat i posiadają co najmniej 40 lat stażu ubezpieczeniowego. Emerytura częściowa stanowi 50 proc. pełnej kwoty emerytury z FUS.

Ponadto Sejm przyjął w piątek poprawkę, zgodnie z którą minister pracy i polityki społecznej przygotuje program wspierania zatrudnienia i aktywizacji zawodowej osób powyżej 60. roku życia, a także wspierania równości płci na rynku pracy.

Sejm przyjął też na głosowaniach uzupełnienie ustawy emerytalnej o zapisy, dotyczące rent i emerytur rolniczych. Zakładają one otrzymywanie renty rolniczej lub emerytury rolniczej w pełnej wysokości mimo prowadzenia działalności rolniczej z małżonkiem, który podlega ubezpieczeniu emerytalno-rentowemu. Zapisy umożliwiają też pracę pozarolniczą osobie pobierającej rentę rolniczą z tytułu niezdolności do pracy w gospodarstwie.

Posłowie nie przyjęli poprawki dostosowującej zasady naliczania okresów ubezpieczenia dla kobiet i mężczyzn, liczone przy przechodzeniu na częściową emeryturę przez rolników, do zasad obowiązujących w systemie powszechnym.

Ustawa o emeryturach mundurowych zakłada, że funkcjonariusze mundurowi i żołnierze zawodowi, którzy wstąpią do służby od 2013 r., będą nabywać uprawnienia emerytalne po 55. roku życia i 25 latach służby. Przepisy wydłużą aktywność zawodową żołnierzy oraz funkcjonariuszy 10 formacji: policji, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu, Służby Kontrwywiadu Wojskowego, Służby Wywiadu Wojskowego, Centralnego Biura Antykorupcyjnego, Straży Granicznej, Biura Ochrony Rządu, Państwowej Straży Pożarnej i Służby Więziennej.

POWIĄZANE

Główny Inspektorat Sanitarny wydaje coraz więcej ostrzeżeń publicznych dotyczący...

Uprawa soi przy wsparciu technologii – ciekawy kierunek dla polskich rolników Ar...

Najnowsze dane GUS pokazały zaskakująco wręcz dobre dane na temat aktywności dew...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę