Ptak_Waw_CTR_2024

Będzie piękny park

18 kwietnia 2007
1 500 drzew i krzewów posadzą w tym roku studenci i pracownicy SGGW w kampusie na Ursynowie. Uczelnia rozpoczęła zagospodarowanie terenu wokół nowoczesnych budynków wydziałowych. Do końca przyszłego roku w uczelnianym kampusie powstanie park z trzema tysiącami drzew i krzewów.

W kampusie Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego na warszawskim Ursynowie będą rosły rożne gatunki jodły, klonu, kasztanowca, brzozy, grabu, surmii, głogu, buka, jesionu, dębu, jarzębu, lipy, wierzby, choiny kanadyjskiej czy wiązu. Teren uczelni ozdobią także piękne krzewy karagany syberyjskiej, leszczyny, ligustru oraz lilaka. Drzewa i krzewy pochodzą z uczelnianego Leśnego Zakładu Doświadczalnego w Rogowie. Wiele z nich już w chwili sadzenia będzie miało kila metrów wysokości.  

„Drzewa i krzewy, które posadzimy w kampusie będą się dobrze komponowały z nowoczesną architekturą budynków wydziałowych. Dzięki temu powstanie ładny park, który będzie radował dusze nie tylko studentów i  pracowników uczelni, ale także mieszkańców Warszawy” -  mówi rektor SGGW prof. dr hab. Tomasz Borecki, z wykształcenia leśnik.

Całości obrazu powstającego parku dopełnią klomby projektowane według historycznych założeń Księżnej Izabeli Czartoryskiej, znawczyni i założycielki wielu kompleksów parkowych w Polsce. W uczelnianym parku zaprojektowano także ścieżki dla spacerowiczów i rowerzystów, ławki  oraz oświetlenie. Projekt zagospodarowania terenu opracował zespół pracowników SGGW pod kierunkiem dr inż. Przemysława Wolskiego z Katedry Architektury Krajobrazu.

Najwięcej, bo blisko 1 000 drzew zostanie posadzonych 19 kwietnia br. (czwartek). Od godziny 1000 przed budynkiem 37, przy ul. Nowoursynowskiej 159 (mapka poniżej), drzewa i krzewy będą sadzić studenci i pracownicy Wydziału Ogrodnictwa i Architektury Krajobrazu, Wydziału Rolnictwa i Biologii oraz Międzywydziałowego Studium Biotechnologii. W sadzeniu drzew pomogą także zaproszeni przez władze uczelni goście, między innymi: Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Minister Skarbu, Minister Środowiska oraz wojewódzkie i lokalne władze samorządowe.


Ciekawostki z życia drzew i krzewów:

Drzewa to największe i najdłużej żyjące organizmy na ziemi. W Pensylwanii w USA znaleziono krzew borówki Gaylussacia brachycera, której wiek określa się na 13 000 lat. W lasach Wasatch Mountain stanu Utah rośnie klon osiki Populus tremuloides. Zajmuje 43 ha powierzchni, połączony wspólnym systemem korzeniowym. Jego wiek szacowany jest na ponad 10 000 lat. Na Mt. Read w Tasmanii odkryto zespół genetycznie identycznych okazów przedstawiciela zastrzalinowatych Lagarostrobos franklinii.

Naukowcy oceniają wiek tego stanowiska znacznie powyżej 10 000 lat. Również na Tasmanii, w okręgu World Heritage naukowcy australijscy odkryli krzew Lomatia tasmanica, przedstawiciela rodziny Protaceae. Jest to jedyna znana populacja tej unikalnej rośliny, znanej również jako King's Holly. Wszystkie żyjące egzemplarze tego gatunku są genetycznie identyczne i rozmnażają się jedynie wegetatywnie. Metodą węgla radioaktywnego obliczono wiek skamieniałych fragmentów liści, identycznych z żywymi, na 43 600 lat.

Za najstarsze drzewo świata uważa się sosnę sędziwą (Pinus longaeva). Rośnie ona w Ameryce Północnej w Kalifornii, w Górach Białych. Najstarszy zbadany egzemplarz nosi nazwę „Matuzalem”, zaś jego wiek wynosi ponad 4 780 lat.

Najstarsze polskie drzewo, to cis (Taxus baccata) z Henrykowa Lubańskiego, liczący 1 250 lat.
Najstarszym żyjącym na ziemi do dziś gatunkiem drzewa jest miłorząb, gatunek ten istnieje już ponad 200 mln lat.

Najwyższym drzewem na świecie był eukaliptus królewski(Eukaliptus regnans), ścięty w roku 1885 w Mt. Baw Baw w Victorii, Australia. Mierzył podobno 470 stóp (143,25 m). Eukaliptusy królewskie rosną jednak bardzo szybko i nie dożywają sędziwego wieku. Aktualnie najwyższy eukaliptus mierzy „zaledwie” 96,7 m.
Więcej ciekawych informacji na temat drzew i krzewów można znaleźć na stronie www.drzewa.net

Izabela Czartoryska (1746-1835), polska księżna i pisarka; założycielka wiejskiej rezydencji w stylu francuskiego Trianon oraz parku w stylu rokoko w Powązkach; założycielka kompleksu parkowego w Puławach; autorka między innymi „Myśli różnych o sposobie zakładania ogrodów”, katechizmu rolnika, katalogu drzew, krzewów, roślin i kwiatów. Mieszkańcy Ursynowa, jednej z największych dzielnic współczesnej Warszawy, spacerują czasami po parku wokół pałacu zwanego za życia księżnej Rozkoszą. Dziś w tym pałacu mieści się rektorat SGGW. W roku 1956 cały zespół pałacowy na Ursynowie został przekazany Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego.

POWIĄZANE

Prezydencka para żegnała się z rolnikami podczas ostatnich, 10-tych już Dożynek ...

15 września 2024 roku, tuż przed uroczystą mszą z okazji Dożynek Prezydenckich, ...

STANOWISKO ORGANIZAJI ROLNICZYCH STANOWIĄCYCH POLSKĄ DELEGACJĘ W COPA-COGECA W S...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę