Dzięki Programowi Rozwój Polski Wschodnie w ramach projektu BIO j Uniwersytet Warmińsko-Mazurskim uruchomił nowy Ośrodek Oceny Produktów Pochodzenia Zwierzęcego. Skorzysta z niego Wydział Bioinżynierii Zwierząt.
Projekt BIO to jeden z największych projektów uczelni, finansowanych z Programu Rozwój Polski Wschodniej. Kosztował ponad 129 mln zł. Jego celem jest przede wszystkim unowocześnienie wydziału nauk przyrodniczych. Jednym z jego elementów było stworzenie Ośrodka Oceny Produktów Pochodzenia Zwierzęcego na Wydziale Bioinżynierii Zwierząt, który otwarto 14 czerwca 2012 r.
Ośrodek Oceny Produktów Pochodzenia Zwierzęcego to 3400 metrów kwadratowych obiektów naukowo-badawczych oraz 2400 metrów kwadratowych laboratoriów. Będzie tu pracować i uczyć się tysiąc czterystu studentów wydziału. Kosztował 21,5 mln złotych. Za większą część tej sumy (12 mln zł) kupiono nowoczesną aparaturę do sześciu laboratoriów:
- Laboratorium Analizy i Oceny Jakości Pasz – składają się na nie pracownie analizy i laboratorium zwierzęce, gdzie prowadzone są między innymi badania strawności składników pokarmowych.
- Laboratorium Kriokonserwacji Nasienia – wyposażone w system schładzania i kriokonserwacji nasienia różnych gatunków zwierząt i komory do przechowywania próbek nasienia.
- Laboratorium Monitoringu Jakości i Bezpieczeństwa Produktów Pszczelich – pozwoli nie tylko na badanie jakości miodu, ale także na przygotowywanie różnorodnych pokarmów dla pszczół.
- Laboratorium Oceny Jakości Jaj – będzie służyło do oceny wytrzymałości skorupy i odżywczej wartości jaja, a także do badania technik lęgu piskląt.
- Laboratorium Oceny Mleka Surowego – zajmie się badaniem zależności jakości mleka od wpływu środowiska.
- Laboratorium Oceny Mięsa i Produktów Mięsnych – umożliwi wykonywanie analiz produktów mięsnych zwierząt gospodarskich i łownych, a także praktyczne zaznajomienie się studentów z technologiami przetwórstwa mięsa.