Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

BCC znów m.innymi o KRUS

5 stycznia 2016

Przedsiębiorcy z BCC opowiadają się za jak najszybszą reformą emerytalną: likwidacją mundurówek, zmianami w KRUS oraz zrównaniem wieku emerytalnego kobiet i mężczyzn.

Przedsiębiorcy chcą reform

Nawet 4,5 proc. mógłby wynieść tegoroczny wzrost produktu krajowego brutto dla Polski, a 6 proc. w następnych latach – twierdzi prof. Stanisław Gomułka w analizie przygotowanej dla BCC. Warunkiem jest konsekwentna polityka rządu dotycząca konsolidacji finansów publicznych i reform. I właśnie tych reform domagają się przedsiębiorcy skupieni w BCC – wynika z przeprowadzonej pod koniec 2010 r. ankiety.

Nastroje panujące w środowisku biznesmenów można by określić jako ostrożny optymizm. Niepokojem napawają ich ostatnie decyzje rządu dotyczące cięć w inwestycjach drogowych, które mogą ograniczyć tempo rozwoju naszej gospodarki do 4 proc. – Dokładna ocena skutków tych cięć będzie możliwa, gdy rząd ujawni konkrety – mówi w rozmowie z „DGP” prof. Gomułka.

Tegoroczny wzrost gospodarczy powinien być wyższy od zeszłorocznego. Jeszcze lepszych wyników możemy się spodziewać w roku 2012.

– Czeka nas okres trzech lat silnego, sięgającego 6 proc. wzrostu PKB – twierdzi Gomułka. Ale wszystko zależy od tego, czy nie będzie załamania w strefie euro. I czy rząd utrzyma w ryzach finanse publiczne.

Obecnie głównym hamulcem w rozwoju gospodarczym jest mało imponujące tempo inwestycji prywatnych. – Inwestorzy obawiają się, że państwo w ciągu kilku lat może się okazać niewydolne – tłumaczy dr Wojciech Warski, przewodniczący Konwentu BCC.

Z sondażu, jaki BCC przeprowadził wśród swoich członków, czytamy, że niemal jednogłośnie przedsiębiorcy opowiadają się za jak najszybszą reformą emerytalną, za likwidacją mundurówek, zmianami w FUS i KRUS oraz zrównaniem wieku emerytalnego mężczyzn i kobiet.

Przedsiębiorcy dostrzegają konieczność wprowadzenia oszczędności budżetowych i racjonalizacji wydatków socjalnych

Binesmeni uważnie obserwują nie tylko nasze, polskie podwórko, ale też coraz uważniej śledzą to, co się dzieje w światowej gospodarce.

– I rosną ich obawy przed perypetiami w Europie Zachodniej czy USA – mówi Witold Michałek, ekspert BCC. Od sytuacji w Unii zależeć będzie wzrost naszej gospodarki i to, czy utrzymany zostanie kurs na wprowadzenie euro.

– Jeśli chcemy dołączyć do strefy euro w 2015 r., musimy spełnić kryteria już 2 lata wcześniej. Z tego powodu 2013 będzie dla polskiej gospodarki kluczowy – uważa prof. Gomułka.

 


POWIĄZANE

20 listopada 2024 roku, w Warszawie odbyło się VI Posiedzenie Krajowej Rady Izb ...

Minister Polityki Agrarnej i Żywności Ukrainy Witalij Koval oraz Minister Rolnic...

Według stanu na 20 listopada od początku tego miesiąca koleją na Ukrainie przewi...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę