Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Banki Żywności organizują przedświąteczną zbiórkę w sklepach

26 listopada 2014
Już po raz 17. Banki Żywności organizują w okresie poprzedzającym Boże Narodzenie świąteczną zbiórkę jedzenia, które zostanie przekazane najuboższym. W ostatni weekend listopada produkty włożyć będzie można do specjalnych koszy w sklepach.
Zbiórka rozpocznie się w piątek 28 listopada i potrwa do niedzieli 30 listopada.

W tegorocznej zbiórce uczestniczyć będzie ok. 51 tys. wolontariuszy w 600 miejscowościach. W akcję zaangażowanych jest 3,5 tys. sklepów, gdzie ustawione zostaną specjalnie oznaczone kosze. Będzie można do nich wkładać produkty spożywcze; trafią one na stoły osób, których niewielki domowy budżet uniemożliwia przygotowanie świątecznych posiłków.

Najbardziej potrzebne są produkty o długim terminie ważności - m.in. mąka, cukier, olej, owoce i konserwy w puszkach, makaron, ryż, kasze, dżemy. Wolontariusze liczą także na słodkości i smakołyki, np. czekoladki, z których z pewnością ucieszą się najmłodsi.

"Podczas ubiegłorocznej zbiórki zgromadziliśmy 801 571,42 kg produktów spożywczych, które przekazano do niemal 260 tys. osób ubogich" - mówi prezes Zarządu Federacji Polskich Banków Żywności Marek Borowski.

Jak podkreśla, z danych GUS wynika, że w 2013 r. aż 7,4 proc. Polaków żyło poniżej granicy skrajnego ubóstwa. "To tak, jakby całą Warszawę zamieszkiwały wyłącznie osoby żyjące za kwotę mniejszą niż 551 zł miesięcznie" - dodaje.

Borowski zastrzega jednocześnie, że znacznie więcej jest osób, które mimo że pracują, doświadczają ubóstwa. Dlatego Banki Żywności chcą zapewnić potrzebującym wsparcie w postaci produktów spożywczych, mając świadomość, że w wielu domach prezenty pozostają marzeniem, a codziennością jest wybór tego, z czego trzeba jeszcze zrezygnować.

Artykuły zebrane podczas zbiórki trafiają do magazynów Banków Żywności. Będą sortowane, ważone i liczone. Następnie zostaną przekazane podopiecznym organizacji charytatywnych, które wspierają najuboższych. Pomoc dotrze m.in. do rodzin wielodzietnych, osób bezdomnych, chorych i bezrobotnych.

Idea Banków Żywności zrodziła się w latach 60. XX wieku w USA z potrzeby zagospodarowania nadwyżek wyrobów spożywczych. W Europie pierwsze Banki Żywności powstały w latach 80. Pierwszy Bank Żywności w Polsce powstał w 1993 r. z inicjatywy Jacka Kuronia przy fundacji "Pomoc Społeczna SOS".


POWIĄZANE

Główny Inspektorat Sanitarny wydaje coraz więcej ostrzeżeń publicznych dotyczący...

Uprawa soi przy wsparciu technologii – ciekawy kierunek dla polskich rolników Ar...

Najnowsze dane GUS pokazały zaskakująco wręcz dobre dane na temat aktywności dew...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę