Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Banki przygotowały kredyty dla innowacyjnych firm

3 grudnia 2015
Instytucje finansowe w ciągu dwóch lat chcą uruchomić 787 mln zł w formie kredytów i leasingu na projekty polskich firm innowacyjnych - poinformowali we wtorek przedstawiciele Związku Banków Polskich. Z oferty może skorzystać nawet tysiąc firm.

Chodzi o banki: Deutsche Bank PBC, Raiffeisen Leasing Polska oraz Bank Pekao, które uzyskały wsparcie Komisji Europejskiej i Europejskiego Funduszu Inwestycyjnego w ramach siódmego programu ramowego w zakresie badań i rozwoju technologicznego na lata 2007-2013 (7PR). W ramach 7PR, obok dotacji, uruchomiono specjalne instrumenty wsparcia sektora innowacyjnego w zakresie dostępu do finansowania zewnętrznego (RSFF-RSI).
"Projekty, o których dzisiaj mówimy, będziemy wspólnie realizować z ministerstwem nauki, uczelniami, jednostkami naukowo-badawczymi. To jest element szerszej strategii realizowanej przez rząd i Narodowe Centrum Badań i Rozwoju" - mówił na konferencji prasowej prezes ZBP Krzysztof Pietraszkiewicz.
Wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego Jacek Guliński powiedział natomiast, że na lata 2007-2013 na siódmy program ramowy UE przeznaczone było około 56 mld euro. Jak mówił, to były pieniądze po to, by uczelnie z różnych krajów w połączeniu z przedsiębiorstwami innowacyjnymi wdrażały pomysły do realnej gospodarki.
"Zakładano, że 20-25 proc. środków powinno popłynąć do przedsiębiorstw. Tego nie udało się osiągnąć, dlatego w przyszłej perspektywie finansowej, czyli programie +Horyzont 2020+ będzie to bardzo ważne zadanie. Największym problem jest znalezienie większej liczby małych i średnich przedsiębiorstw do programów badawczo rozwojowych" - powiedział.
Jak tłumaczył, KE widząc problem, doszła do wniosku, że trzeba razem z Europejskim Bankiem Inwestycyjnym i Europejskim Funduszem Inwestycyjnym poszukać narządzi, które będą zabezpieczały udział małych i średnich przedsiębiorstw w tego typu projektach.
Instrument podziału ryzyka (RSI) to pilotażowy program gwarancyjny, wspierający finansowanie działalności badawczo-rozwojowej lub finansowanie innowacyjnych małych i średnich firm. W ramach RSI Europejski Fundusz Inwestycyjny zapewnia gwarancje dla banków i instytucji leasingowych, udzielających finansowania małym i średnim przedsiębiorcom.
W Polsce finansować przedsiębiorców w ramach RSI będą: Bank Pekao, Deutsche Bank PBC oraz Raiffeisen Leasing Polska.
Jak tłumaczył podczas spotkania z dziennikarzami dyrektor Krajowego Punktu Kontaktowego ds. Instrumentów Zwrotnych Programów UE, działającego przy ZBP, Arkadiusz Lewicki, instytucje te sfinansują koszty inwestycji innowacyjnych przedsiębiorców.
Dodał, że celem finansowania są inwestycje w środki trwałe i wartości niematerialne i prawne oraz dostarczenie kapitału obrotowego. "Przedsiębiorcy będą mogli oczekiwać wsparcia w walucie krajowej lub w euro o równowartości od 25 tys. euro do 7,5 mln euro na dwa do siedmiu lat" - wskazał.
W razie niewypłacalności, gwarancja unijna pokrywa 50 proc. niespłaconej części każdego kredytu. Gwarancja ta ma charakter portfelowy i obejmuje kapitał i odsetki.



POWIĄZANE

Główny Inspektorat Sanitarny wydaje coraz więcej ostrzeżeń publicznych dotyczący...

Uprawa soi przy wsparciu technologii – ciekawy kierunek dla polskich rolników Ar...

Najnowsze dane GUS pokazały zaskakująco wręcz dobre dane na temat aktywności dew...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę