Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Bank obniża prognozę wzrostu gospodarczego Polski

5 stycznia 2016
Morgan Stanley, jeden z największych banków inwestycyjnych na świecie, obniża prognozę wzrostu gospodarczego dla Polski - podała nsewseria.pl. Jeszcze na początku tego roku Amerykanie zakładali, że w 2013 roku nasz PKB zyska 3,6 proc. Teraz przekonują, że będzie o ponad dwa razy niższy.

To nie pierwsza korekta polskiego produktu krajowego brutto w tym roku. W sierpniu ekonomiści amerykańskiego banku zmniejszyli prognozę do 2,1 proc. - Teraz ponownie ją obniżyliśmy. Spodziewamy się, że polska gospodarka wzrośnie o zaledwie 1,5 procent - mówi Agencji Informacyjnej Newseria Joachim Fels, główny ekonomista Morgan Stanley.

Jak podkreśla, winnych należy szukać w Europie Zachodniej. - Najważniejsze gospodarki w Europie - Niemcy i Francja - zwalniają bardzo mocno, więc zredukowaliśmy naszą prognozę dla całej strefy euro - wyjaśnia Joachim Fels.

Zdaniem ekonomistów Morgan Stanley stan największych gospodarek UE przełoży się na kondycję wszystkich rynków w regionie.

- Uważamy, że Niemcy i Francja wchodzą w recesję. A to będzie miało negatywne konsekwencje dla polskich eksporterów. I to dlatego prognozy ekonomiczne nie są zbyt dobre - wyjaśnia Joachim Fels.

Morgan Stanley zakłada, że w przyszłym roku gospodarka państw strefy euro skurczy się o 0,5 proc. PKB. Według pesymistycznego scenariusza dla strefy euro Europejski Bank Centralny niedostatecznie obniży stopy procentowe, a do tego opóźni się realizacja programu skupu obligacji.

Kilka dni temu również Międzynarodowy Fundusz Walutowy obniżył prognozy wzrostu gospodarczego dla Polski z 2,1 proc. do poziomu 1,75 proc. PKB. Jesienne prognozy Komisji Europejskiej także są bardziej sceptyczne. Bruksela zakłada, że w 2013 roku PKB wzrośnie o 1,8 proc. PKB.

Jeśli te przewidywania się sprawdzą będzie to jeden z najgorszych wyników Polski w ostatnim dwudziestoleciu, a z pewnością gorszy niż przewiduje polski rząd, który w ustawie budżetowej liczył na 2,2-proc. wzrost PKB. Zgodnie z opinią Rady Polityki Pieniężnej do ustawy budżetowej na 2013 rok skala osłabienia koniunktury może być głębsza niż zakłada Ministerstwo Finansów.



POWIĄZANE

Główny Inspektorat Sanitarny wydaje coraz więcej ostrzeżeń publicznych dotyczący...

Uprawa soi przy wsparciu technologii – ciekawy kierunek dla polskich rolników Ar...

Najnowsze dane GUS pokazały zaskakująco wręcz dobre dane na temat aktywności dew...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę