Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

ARR rozstrzygnęła przetarg na dostawy żywności dla najuboższych

5 stycznia 2016
Agencja Rynku Rolnego rozstrzygnęła drugi przetarg na dostawy żywności do organizacji charytatywnych w ramach unijnego programu pomocy dla najuboższych w 2012 roku. Łącznie trafi do nich ok. 101 tys. ton żywności - poinformowała rzeczniczka ARR Iwona Ciechan.
Najubożsi mieszkańcy naszego kraju w ramach unijnej pomocy dostaną m.in. artykuły zbożowe (ok. 39 tys. ton) oraz mleczne (ok. 25 tys. ton).
Pierwsze dostawy produktów żywnościowych do polskich organizacji charytatywnych o wartości 17 mln euro przekazywane były od marca br.
W tym roku przewidziane są dostawy do ponad 120 magazynów i organizacji charytatywnych (Federacji Polskich Banków Żywnościowych, Caritas i Polskiego Komitetu Pomocy Społecznej), wyznaczonych przez ministra pracy i polityki społecznej. Żywność trafi do osób uprawnionych w całym kraju za pośrednictwem ok. 8 tys. lokalnych organizacji charytatywnych i pożytku publicznego.
Program "Dostarczanie nadwyżek żywności najuboższej ludności Unii Europejskiej" (PEAD) jest realizowany w Unii Europejskiej od roku 1987. Polska przystąpiła do programu w 2004 roku.
W ostatnich latach Komisja Europejska przeznaczała na jego realizację ok. 500 mln euro rocznie. W programie uczestniczy obecnie 20 państw. Polska jest trzecim państwem po Włoszech i Hiszpanii pod względem wielkości budżetu przeznaczonego na program. Wartość programu w Polsce w poszczególnych latach wynosiła: w 2009 roku - 102,2 mln euro, w 2010 roku - 97,4 mln euro, w 2011 roku - 75,4 mln euro, w 2012 roku - 75,3 mln euro.
W lutym 2012 r. KE wydała przepisy, które wprowadziły nowe zasady realizacji i finansowania programu. Program nie jest już, tak jak poprzednio, ściśle powiązany z rozdysponowaniem nadwyżek towarów z zapasów interwencyjnych. Za pieniądze, które przyznaje KE na pomoc dla biednych w UE, mogą być też kupowane towary na rynku.
Obecnie jednym z celów programu jest zapewnienie zbilansowanej diety osobom potrzebującym (artykuły z różnych grup towarowych). Zgodnie z zaleceniami Parlamentu Europejskiego i Rady, wybór produktów do dystrybucji powinien uwzględniać wartość odżywczą i możliwości dystrybucyjne organizacji - zaznaczyła Ciechan.
Według badań Eurostatu, w Polsce zagrożonych ubóstwem lub wykluczeniem społecznym jest 27,8 proc., czyli 10,4 mln osób. Z powodu skrajnego ubóstwa cierpi 5,7 proc., czyli ponad 2 mln ludzi. Z pomocy charytatywnej korzysta ok. 4 mln obywateli naszego kraju.



POWIĄZANE

20 listopada 2024 roku, w Warszawie odbyło się VI Posiedzenie Krajowej Rady Izb ...

Minister Polityki Agrarnej i Żywności Ukrainy Witalij Koval oraz Minister Rolnic...

Według stanu na 20 listopada od początku tego miesiąca koleją na Ukrainie przewi...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę