Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

ARiMR przypomina

16 października 2012
Osoby, które w dniu składania wniosku o przyznanie pomocy z działania "Ułatwianie startu młodym rolnikom" nie posiadały wymaganego wykształcenia, mają na uzupełnienie go 36 miesięcy od otrzymania decyzji przyznającej wsparcie – przypomina Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.
Jak podkreśla AR i MR termin ten nie może być wydłużony, a w przypadku gdy wykształcenie nie zostanie uzupełnione w tym czasie, młody rolnik będzie musiał zwrócić otrzymaną z ARiMR pomoc wraz z odsetkami. Od roku szkolnego 2012/2013 zmienił się  bowiem system kształcenia zawodowego dla osób dorosłych. Dlatego też  młodzi rolnicy, którzy zobowiązali się uzupełnić wykształcenie, mają zupełnie inny tok nauki niż dotychczas.
 
 Jak informuje  AR i MR osoby posiadające co najmniej wykształcenie zasadnicze zawodowe inne niż rolnicze, (np. zasadnicze zawodowe, średnie oraz wyższe) mogą ukończyć jeden z następujących kwalifikacyjnych kursów zawodowych: rolnik (kwalifikacja R.3) - prowadzenie produkcji rolniczej, ogrodnik (kwalifikacja R.5) - zakładanie i prowadzenie upraw ogrodniczych oraz pszczelarz (kwalifikacja R.4) - prowadzenie produkcji pszczelarskiej.

Po zdaniu egzaminu przed okręgową komisją egzaminacyjną osoby te uzyskają dyplom potwierdzający kwalifikacje w wybranym przez siebie zawodzie.

Osoby , które mają wykształcenie na poziomie podstawowym lub gimnazjalnym muszą równolegle z odbyciem kwalifikacyjnego kursu zawodowego, uzupełnić poziom wykształcenia zasadniczego zawodowego lub średniego poprzez ukończenie liceum ogólnokształcącego dla dorosłych lub zdanie egzaminów eksternistycznych.

Natomiast młodzi rolnicy posiadający co najmniej wykształcenie średnie inne niż rolnicze mają możliwość podjęcia nauki w szkole policealnej dla dorosłych, ale wyłącznie w zawodzie technik turystyki wiejskiej lub technik weterynarii. W tym drugim przypadku konieczne jest, aby w przyszłości, w nabytym gospodarstwie prowadzić chów lub hodowlę zwierząt gospodarskich. Nauka w szkole policealnej trwa 2 lata, a świadectwo jej ukończenia jest dokumentem potwierdzającym średnie wykształcenie rolnicze.


POWIĄZANE

Główny Inspektorat Sanitarny wydaje coraz więcej ostrzeżeń publicznych dotyczący...

Uprawa soi przy wsparciu technologii – ciekawy kierunek dla polskich rolników Ar...

Najnowsze dane GUS pokazały zaskakująco wręcz dobre dane na temat aktywności dew...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę