Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

ARiMR chce odbudować gatunek jesiotra w polskich rzekach

28 lipca 2012
Kilkanaście tysięcy narybku jesiotra ostronosego chcą wypuścić do polskich rzek naukowcy w ciągu kilkunastu lat - poinformowała Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Ten gatunek ryby praktycznie całkowicie zniknął z naszych wód w połowie XX wieku.
ARiMR poinformowała, że w Polsce działają trzy specjalistyczne ośrodki zajmujące się restytucją (odbudową gatunku) jesiotra. Naukowcy pracują w ośrodkach we wsi Grzmięca koło Brodnicy (woj. kujawsko-pomorskie), w Pieczarkach koło Giżycka (woj. warmińsko-mazurskie) oraz w Szczodrym koło Wrocławia (woj. dolnośląskie).
"Tam trwają pionierskie w Europie starania o powrót rodzimego gatunku jesiotra do naszych rzek i wód Bałtyku" - podkreśliła agencja w przesłanym komunikacie.
ARiMR zaznaczyła, że powrót jesiotra ostronosego do polskich rzek i Bałtyku ma ogromne znaczenie dla ekosystemu i gospodarki. Jesiotr, który może ważyć nawet 400 kilogramów i mierzyć 4 metry, był masowo poławiany ze względów na mięso oraz ikrę, czyli kawior.
"W latach 60 nasze rodzime jesiotry zniknęły zarówno z Bałtyku, w którym żyły, jak i z rzek środkowej Europy, w których odbywały tarło" - przypomniała agencja. Powodem był nadmierny odłów jesiotra oraz budowa na rzekach tam i zapór, które uniemożliwiły tej rybie odbycie tarła.
Polscy naukowcy przed przystąpieniem do odbudowy tego gatunku w naszym kraju musieli przeprowadzić długoletnie "śledztwo". Uczeni z olsztyńskiego Instytutu Rybactwa Śródlądowego ustalili, że w Polsce występował jesiotr ostronosy, którego najbliższym "krewniakiem" jest jesiotr kanadyjski. Od 2004 roku trwa współpraca z ośrodkami rozrodczymi w Kanadzie, skąd do naszego kraju trafia ikra tych ryb.
W ramach realizowanego przez ośrodek w Grzmięcy (otwarty w 2009 roku) programu powrotu jesiotra do naszych rzek i Bałtyku, planuje się wyhodowanie 50 tys. sztuk narybku jesiotra rocznie - poinformowała ARiMR. "Taka ilość wystarczy na stopniowe zarybienie najpierw Drwęcy, Wisły, a później także Drawy" - dodała agencja.
Kierownik ośrodka w Grzmięcy Arkadiusz Mierzejewski poinformował, że do Drwęcy wypuszczono kilkanaście małych jesiotrów ostronosych, którym wszczepiono chipy z nadajnikami telemetrycznymi. "Ryby te od razu popłynęły w dół Drwęcy, a następnie Wisłą dopłynęły do Bałtyku" - dodał.
Jak podkreśliła ARiMR, restytucja jesiotra jest bardzo trudna i kosztowna, a na efekty trzeba czekać kilkanaście lat. Samce osiągają gotowość rozrodczą w wieku 12 lat, a samice - 14. Po osiągnięciu tego wieku ryby opuszczają morze i wpływają do rzek, aby odbyć tarło i złożyć ikrę.
Próba restytucji jesiotra jest też obserwowana z ogromną uwagą przez zagraniczne ośrodki naukowe - podkreśliła ARiMR. Szczególnie zainteresowana tym jest Litwa, która planuje powrót tej ryby do Niemna i Wilii.
Jesiotr może żyć nawet 80 lat. W Polsce ostatniego jesiotra złowiono w 1965 roku w Wiśle pod Chełmnem.



POWIĄZANE

20 listopada 2024 roku, w Warszawie odbyło się VI Posiedzenie Krajowej Rady Izb ...

Minister Polityki Agrarnej i Żywności Ukrainy Witalij Koval oraz Minister Rolnic...

Według stanu na 20 listopada od początku tego miesiąca koleją na Ukrainie przewi...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę