Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Arabskie forum

22 czerwca 2005

Wymiana handlowa z krajami arabskimi to zaledwie 1% polskich obrotów z zagranicą. A możliwości są duże także w sektorze rolno-spożywczym. Barierą jest jednak brak bezpośredniej współpracy między firmami. Ma to zmienić odbywające się właśnie drugie polsko-arabskie forum gospodarcze.

Kraje arabskie to 260 mln potencjalnych konsumentów. Z wejściem na te rynki nie powinny mieć trudności firmy produkujące żywność. Bardzo lubiane w tych krajach są nasze słodycze. Chętnie kupowane są także wyroby stalowe, drewno i jego przetwory.

Ale to nie wszystko. "Prawie nie występujemy z ofertą turystyczną i leczniczą, podczas gdy robią to Szwajcaria i Austria, ale bardzo skutecznie Czesi, Słowacy i Węgrzy. Przyjeżdżający tutaj Arabowie są zachwyceni naszymi możliwościami, bardzo się dziwią, że nie oferujemy ich na rynkach arabskich" - powiedział Andrzej Arendarski, prezes Krajowej Izby Gospodarczej.

Na rynki arabskie wracają wytwarzane u nas maszyny i urządzenia budowlane i rolnicze, a także firmy usługowe. Furtką, która otwiera te możliwości jest nasze członkostwo w Unii Europejskiej. "Wiele krajów ma podpisane umowy o specjalnych stosunkach z Unią. Szczególnie są to kraje Arabskie z basenu morza śródziemnego to bardzo ułatwia ponieważ znosi bariery taryfowe, nie płaci się krótko mówiąc cła" - dodał Arendarski.

Podczas dyskusji panelowych pojawiły się nowe możliwości współpracy. Polskie firmy chciałyby wysyłać do krajów arabskich np. wyroby lniane, czy dywany z wełny.


POWIĄZANE

Główny Inspektorat Sanitarny wydaje coraz więcej ostrzeżeń publicznych dotyczący...

Uprawa soi przy wsparciu technologii – ciekawy kierunek dla polskich rolników Ar...

Najnowsze dane GUS pokazały zaskakująco wręcz dobre dane na temat aktywności dew...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę