Dolnośląska Izba Rolnicza wystąpiła do starostów dolnośląskich z prośbą o nawiązanie i kontynuację istniejącej współpracy pomiędzy samorządami a spółkami wodnymi działającymi na terenie danego powiatu w zakresie utrzymania melioracji szczegółowych.
Zdaniem DIR utrzymanie melioracji szczegółowych wymaga nakładów wyższych niż te którymi dysponują spółki wodne. W takich przypadkach jak w ocenie dolnośląskiego samorządu rolniczego wskazane byłoby umożliwienie zwiększenia dotacji lub stworzenie prawnych możliwości ponoszenia części kosztów przez samorządy.
- Brak uregulowań w prawie budowlanym w zakresie konieczności uzyskiwania przez biura wydające zezwolenia na inwestycje opinii meliorantów przed wydaniem opinii ostatecznej, skutkuje w praktyce przecinaniem wszystkich istniejących układów melioracyjnych, zaślepianiem wylotów drenarskich, na skutek czego na polach powstają duże rozlewiska, a w okresie roztopów i obfitych opadów atmosferycznych wzrasta zagrożenie powodziowe. – podkreślają przedstawiciele DIR
Dolnośląska Izba Rolnicza mając zatem na uwadze rangę tego problemu zwraca się z prośbą do starostów o jego rozwiązanie poprzez wprowadzenie wymogu uzyskania pozytywnej opinii meliorantów przed wydaniem zezwolenia na inwestycje.