Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

ANR sprzedaje ziemię pod inwestycje portowe w Elblągu

3 grudnia 2015
Agencja Nieruchomości Rolnych w Olsztynie wystawiła na sprzedaż grunty graniczące z portem morskim w Elblągu. Na ziemi nieprzydatnej rolniczo inwestor może prowadzić wyłącznie działalność portową - podał PAP Zdzisław Szymocha z ANR w Olsztynie.

Jak dodał, o takim przeznaczeniu ziemi rolnej w Janowie w gminie Elbląg na obszarze Żuław Elbląskich zdecydowało starostwo powiatowe w Elblągu; grunty są w bezpośrednim sąsiedztwie elbląskiego portu. W studium uwarunkowań i kierunków rozwoju przestrzennego działka nie ma ograniczeń wynikających z różnych form ochrony przyrody - poinformował Szymocha.

"Przetarg na sprzedaż zostanie ogłoszony jeszcze w tym roku. Pierwszy raz w historii olsztyńskiego oddziału ANR zdarza się, że oferujemy ziemię pod działalność portową" - zaznaczył Szymocha.

10-hektarowy teren biegły wycenił na 741 tys. zł. i taka jest cena wywoławcza gruntu.

Jeśli znajdzie się chętny nabywca, to zgodę na użytkowanie musi wydać zarząd portu morskiego w Elblągu. Musi to być działalność związaną z przeładunkiem, składowaniem towarów i transportem drogą morską.

"To ziemia rolna, ale od lat nieużytkowana. Nie jest uzbrojona, bez dróg dojazdowych i połączeń z drogami krajowymi. Teren położony między linią brzegową Kanału Jagiellońskiego a wałem przeciwpowodziowym nie jest zmeliorowany i znajduje się w strefie zagrożenia powodziowego"- podkreślił Szymocha.

Grunty znajdowały się kiedyś w zasobach Państwowego Funduszu Ziemią, a następnie w latach 90. XX w. przejęła je Agencja Nieruchomości Rolnych, by teraz wystawić je na sprzedaż.

"Zarząd portu morskiego w Elblągu nie jest zainteresowany terenami, ponieważ sam w granicach miasta zarezerwował sobie 15 hektarów pod rozbudowę" - powiedział PAP dyrektor spółki Arkadiusz Zgliński.

Dodał, że "jednym z zadań Zarządu Portu Morskiego jest zabezpieczenie terenów potencjalnie rozwojowych dla elbląskiego portu". "Tereny priorytetowe w tym zakresie stanowią nieruchomości zabudowane i niezabudowane położone w granicach portu morskiego, przy czym szczególną uwagą objęte są te położone bezpośrednio przy rzece" - podkreślił Zgliński.

Dodał, że nie oznacza to, że tereny położone poza granicami portu, jednakże graniczące z rzeką, są terenami wykluczonymi. Część tych nieruchomości położona jest w gminie Elbląg i stanowi rezerwę terenową rozbudowy portu w przyszłości.

"Obecnie część z tych terenów jest przedmiotem sprzedaży i mimo, że są to tereny głównie rolne, zarząd portu morskiego w Elblągu przedstawił gminie swoją opinię dotyczącą zagospodarowania planu przestrzennego tych obszarów zwracając szczególną uwagę na ich przyszłe zagospodarowanie" - dodał Zgliński.

Port morski w Elblągu zajmuje obecnie powierzchnię ponad 820 hektarów. W tym roku przeładunki wyniosły 300 tys. ton. To głównie eksport do Rosji materiałów budowlanych z krajów unijnych, a z obwodu kaliningradzkiego import węgla.


POWIĄZANE

Główny Inspektorat Sanitarny wydaje coraz więcej ostrzeżeń publicznych dotyczący...

Uprawa soi przy wsparciu technologii – ciekawy kierunek dla polskich rolników Ar...

Najnowsze dane GUS pokazały zaskakująco wręcz dobre dane na temat aktywności dew...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę