Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Analitycy oczekują osłabienia euro

24 lipca 2012
Analitycy Bank of America Merrill Lynch i Credit Suisse w perspektywie najbliższych 3 miesięcy oczekują osłabienia wspólnej europejskiej waluty, głównie z powodu kondycji Hiszpanii, Włoch i Grecji. W horyzoncie 3 miesięcy spodziewają się osłabienia złotego.

- Kryzys bankowy w Hiszpanii, trudności z finansowaniem się na rynku obligacji, z którymi mają do czynienia Hiszpania i Włochy, niepewność w Grecji, utrzymująca się mimo utworzenia nowego rządu i bardziej "gołębi EBC wywierają presję na osłabienie euro w krótkim okresie - uważają analitycy Bank of America Merrill Lynch.

- Perspektywa wzrostu gospodarki eurostrefy w drugim półroczu br. będzie się nadal pogarszać, a we wrześniu zanosi się na kolejną obniżkę głównej stopy procentowej eurolandu i dłuższy okres utrzymywania jej na rekordowo niskim poziomie 0,5 proc. - dodają.


Credit Suisse przewiduje zaś, że w okresie trzech miesięcy kurs eurodolara obniży się do 1,19, a w okresie 12 miesięcy wyniesie 1,21. Analitycy banku niepokoją się niekorzystną dynamiką wzrostu gospodarki hiszpańskiej i włoskiej, stwarzającą w ich odczuciu poważne przeszkody w rządowych planach redukcji deficytu.

Credit Suisse nastawiony jest pesymistycznie także wobec walut Europy Centralnej. W horyzoncie trzech miesięcy zakłada osłabienie złotego do 4,45 PLN/EUR, a w horyzoncie 12 miesięcy umocnienie do 4,15 PLN/EUR.

W uzasadnieniu bank wskazuje, iż Polska wystawiona jest na ryzyko związane ze strefą euro i zależna od zagranicznego kapitału, finansującego stosunkowo wysokie ujemne saldo rachunku obrotów bieżących.

- Polska odczuje skutki nadciągającego osłabienia i wzrost ryzyka systemowego eurostrefy - stwierdza CS w swych prognozach. Bank nie przewiduje zmian stóp procentowych w Polsce do końca 2012 r.



POWIĄZANE

Główny Inspektorat Sanitarny wydaje coraz więcej ostrzeżeń publicznych dotyczący...

Uprawa soi przy wsparciu technologii – ciekawy kierunek dla polskich rolników Ar...

Najnowsze dane GUS pokazały zaskakująco wręcz dobre dane na temat aktywności dew...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę